Zniesienie służebności drogi koniecznej

Zniesienie służebności drogi koniecznej dotyczy takiej sytuacji, gdy służebność drogi nie jest już potrzebna, mimo że co do zasady jest prawem bezterminowym. Są jednak sytuacje, w których nieruchomość niegdyś pozbawiona dostępu do drogi publicznej uzyskała do niej bezpośredni dostęp.

Pamiętajmy także, że służebność drogi wygasa niejako automatycznie w przypadku jej niewykorzystywania przez okres co najmniej 10 lat.

Kiedy możliwe jest zniesienie służebności drogi koniecznej?

Najprostszym sposobem na zniesienie służebności drogi koniecznej jest zawarcie umowy miedzy właścicielem nieruchomości władającej oraz właścicielem nieruchomości obciążonej. Nierzadko jednak takie sytuacje kończą się na drodze sądowej.

Zgodnie z art. 294 K.C.: „Właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zniesienia służebności gruntowej za wynagrodzeniem, jeżeli wskutek zmiany stosunków służebność stała się dla niego szczególnie uciążliwa, a nie jest konieczna do prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej.” W powyższym przypadku zniesienie służebności drogi koniecznej następuje za wynagrodzeniem.

We wszystkich sprawach, gdy nie ma możliwości polubownego zniesienia służebności między właścicielami z pomocą przychodzą adwokaci, dla których sprawy, które dotyczą służebności drogi są powszechne.

Kancelaria adwokacka adwokata Marcina Czekaja i adwokat Pauliny Wilk z siedzibą w Krakowie,specjalizują się w sprawach z zakresu prawa rzeczowego.

Zniesienie służebności drogi koniecznej – pomoc adwokata

Sprawy sądowe, które dotyczą zniesienia służebności drogi koniecznej pomoże nam rozwiązać doświadczony adwokat. Kancelaria adwokacka CSWAdwokaci z siedzibą w Krakowie od wielu lat pomagają Państwu we wszystkich sprawach, które obejmuje Kodeks Cywilny, w tym m.in. zniesienie służebności drogi koniecznej.

Więcej na temat służebności i zasiedzenia drogi koniecznej:

Siedziba główna:
ul. Ariańska 18/7
31-505 Kraków

sprawdź na mapie

Dane kontaktowe:

Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl

Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl