Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl
Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl
Adwokat ds. rozwodów często nie kończy swojej pracy zaraz po orzeczeniu rozwiązania związku małżeńskiego. Spornymi kwestiami często pozostaje także majątek stron oraz alimenty na dzieci. W tym drugim przypadku wysokość alimentów uzależniona jest od wielu czynników, nie bez zasady jest także to, komu zostaną one przyznane. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, od czego zależy właśnie wysokość alimentów?
Obowiązek alimentacyjny to nic innego jak obowiązek dostarczenia środków utrzymania innej osobie, w celu zabezpieczenia jej egzystencji, a która z różnych powodów, własnymi siłami nie jest w stanie zabezpieczyć owych środków sama. Mowa tutaj głównie o małoletnich dzieciach, oraz współmałżonkach, które w czasie trwania małżeństwa nie pracowały zawodowo, a np. zajmowały się domem i dziećmi.
Instytucja alimentacji stoi na straży zabezpieczenia rodzinie niezbędnych środków do dalszego funkcjonowania, a obciążeni tym obowiązkiem są najczęściej osoby związangmae najbliższą więzią. Tak więc, alimenty mają przede wszystkim kształtować poczucie odpowiedzialności za losy najbliższych.
Obowiązek alimentacyjny ściśle związane z osobą uprawnionego i zobowiązanego:
Należy jednak pamiętać, że roszczenia alimentacyjne, w przeciwieństwie do roszczenia o spełnienie poszczególnych świadczeń, nie ulega przedawnieniu.
W przypadku niepłacenia alimentów uprawniony do ich pobierania, lub prawny opiekun, może wystąpić z wnioskiem egzekucyjnym, a także może również zgłosić ten fakt organom ścigania. Zgodnie z art. 209 Kodeksu Karnego uchylanie się od alimentów jest zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności albo nawet pozbawieniem wolności do jednego roku.
Przed przystąpieniem do ustalenia wysokości alimentów na dziecko należy najpierw wyliczyć miesięczny koszt jego utrzymania. Całkowity koszt utrzymania nieletniego jest podstawą do wyliczenia alimentów. Sąd przy ustaleniu wysokości świadczeń bierze pod uwagę:
Wysokość alimentów jest więc wypadkową wielu czynników, i wcale nie oznacza, że udział finansowy obydwu rodziców musi być jednakowy.
Przepisy polskiego prawa nie określają górnej granicy wieku dziecka, do którego trwa obowiązek alimentacyjny. Co do zasady, względem dziecka pełnoletniego rodzice mogą uchylić się od ich płacenia, w dwóch sytuacjach:
Adwokat ds. rozwodowych i rodzinnych pomoże Państwu w krótkim czasie uzyskać należne świadczenia na dziecko lub dzieci, które posłużą do zabezpieczenia ich potrzeb bytowych. W razie pytań zapraszamy do kontaktu.
Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl
Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl