Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl
Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl
W tym artykule dowiecie się, jak podzielić opiekę nad dzieckiem po rozwodzie i czy zawsze konieczna jest tutaj pomoc sędziego.
Reakcja dziecka na rozwód rodziców zawsze jest indywidualna i zależy od bardzo wielu czynników, jak chociażby wiek, płeć, relacje z rodzicami, charakter dziecka jego rozwój intelektualny i emocjonalny itp. Oczywistym jest iż inaczej rozwód rodziców będzie odbierało kilkumiesięczne dziecko a inaczej nastolatek.
Dzieci potrafią reagować na rozwód rodziców w skrajny sposób, od smutku, zamknięcia się, obwiniania się za zaistniałą sytuację po nadpobudliwość i agresję.
Bardzo ważne jest ażeby rodzicie przygotowali dziecko na swoje rozstanie, tak ażeby zminimalizować negatywne aspekty rozwodu wpływające na dziecko. Dziecko także powinno wiedzieć, że sytuacja pomiędzy rodzicami nie ma związku z samym dzieckiem, ponieważ poczucie winy u dziecka może prowadzić do negatywnych konsekwencji w przyszłości.
Należy także podkreślić, iż nie każdy rozwód jest z automatu złem dla dziecka. Jeśli bowiem rodzice są bardzo skonfliktowani a dziecko jest ciągłym naocznym świadkiem kłótni wówczas rozstanie się rodziców może być mniejszym złem niż trwanie w toksycznej relacji.
Sytuacja dziecka po rozwodzie rodziców zależy w głównej mierze od nastawienia w tam zakresie samych rodziców. Jeśli są w stanie rozmawiać ze sobą na tematy związane z dziećmi wówczas jest większa szansa, że rozwód nie będzie dla dziecka, aż tak bardzo przeżyciem traumatycznym jak w sytuacji gdy rodzice walczą ze sobą.
Umiejętność dostrzeżenia i zrozumienia potrzeb dziecka, dla którego rozstanie się rodziców jest ciężkim okresem w życiu, może zminimalizować negatywne konsekwencje dla dziecka w tym przedmiocie.
Kwestia opieki nad dzieckiem po rozwodzie rodziców zależy od wielu czynników, jednakże podstawowy wpływ ma skonfliktowanie rodziców. Jeśli rodzice prowadzą ze sobą dialog w przedmiocie opieki na dzieckiem i są w stanie dojść do porozumienia, oszczędza to dziecku stresu i może wpłynąć na przyspieszenie samego postępowania rozwodowego.
Opieka nad dzieckiem może należeć do obydwojga rodziców, możemy mieć do czynienia także z opieką naprzemienną, władza rodzicielska może zostać jednemu z rodziców ograniczona a w skrajnych wypadkach można pobawić jednego z rodziców bądź obydwoje władzy rodzicielskiej.
Zgodnie ze statystykami Informatora Statystycznego Ministerstwa Sprawiedliwości – Rodzaju orzeczeń w sprawach dotyczących wykonywania kontaktów z dzieckiem za lata 2003 – 2018 wykonywanie władzy rodzicielskiej sądy powierzały w przeważającej mierze matce – ok 60% spraw ( przy czym rok 2018 to 36 %), ojcu zaś w przypadku od 3,2% do 4,6 % w zależności od roku. Jednakże w ostatnich latach można zaobserwować iż wyłączna władza rodzicielska na rzecz matek zaczęła spadać na rzecz wspólnej władzy rodzicielskiej. Wspólna władza rodzicielska jest przyznawana coraz większej ilości małżonków i z oku na rok ta tendencja zdaje się wzrastać, z 31 % w roku 2003 do 57,9 % w 2018 r.
W toku postępowania o rozwód sąd może orzec o kontaktach rodziców z dziećmi. Regulowanie kontaktów nie jest przy tym obligatoryjne, jeśli rodzice są w stanie we własnym zakresie kontakty z dzieckiem regulować na bieżąco nie ma konieczności ustalania tej kwestii w wyroku rozwodowym.
Jeśli jednak po orzeczeniu rozwodu okaże się, że byli małżonkowie nie są w stanie sami ustalić satysfakcjonujących ich oboje kontaktów, mogą w każdym czasie wystąpić do właściwego sądu rejonowego o uregulowanie kontaktów z dzieckiem.
Sąd orzekając rozwód stron orzeka także o alimentach na rzecz dzieci. Szczegółowe informacje w tym zakresie znajdują się w artykule alimenty na dziecko.
Po orzeczeniu rozwodu, była żona, jeśli przyjęła nazwisko męża ma możliwość powrócenia do swojego panieńskiego nazwiska. Ta zasada jednak nie dotyczy dziecka. Rozwód rodziców w żaden sposób nie wpływa na nazwisko jakie nosi dziecko.
Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl
Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl