4 maja 2020

Rozwód a dzieci, czyli jak podzielić opiekę nad dzieckiem po rozwodzie?

adwokat dzieci Kraków

Opieka nad dzieckiem po rozwodzie

Rozwód rodziców to wydarzenie, które szczególnie piętno odbija na małoletnich dzieciach. Wprawdzie zdarzają się sytuacje, gdy chcą one, by ich rodzice się rozeszli, z uwagi m.in. na ciągłe konflikty lub przemoc w rodzinie, acz i tak sytuacja taka jest dla nich stresująca. Również dla małżonków nie jest to proste, a sama decyzja o rozwodzie, często jest dokładnie przemyślana, szczególnie gdy w związku pojawiły się dzieci. W tym artykule dowiecie się, jak podzielić opiekę nad dzieckiem po rozwodzie i czy zawsze konieczna jest tutaj pomoc sędziego? Podpowiadamy również, jak zazwyczaj wygląda opieka nad dzieckiem po rozwodzie.

Jak rozwód wpływa na dziecko?

Reakcja dziecka na rozwód rodziców zawsze jest indywidualna i zależy od bardzo wielu czynników, jak chociażby wiek, płeć, relacje z rodzicami, charakter dziecka, jego rozwój intelektualny i emocjonalny itp. Oczywistym jest, iż inaczej rozwód rodziców będzie odbierało kilkumiesięczne dziecko a inaczej nastolatek. Najmniej dotkliwy będzie rozwój rodziców dla dorosłych już dzieci, acz i tu może okazać się dotkliwy, szczególnie gdy opiekunowie, w ich oczach, uchodzili za tzw. „wzorowe małżeństwo”, a dopiero po wielu latach wyszło, że tak naprawdę ów idealny związek oparty był na kłamstwie.

Dzieci potrafią reagować na rozwód rodziców w skrajny sposób, od smutku, zamknięcia się, obwiniania się za zaistniałą sytuację po nadpobudliwość i agresję.

Bardzo ważne jest, ażeby rodzicie przygotowali dziecko na swoje rozstanie, tak by zminimalizować negatywne aspekty rozwodu wpływające na dziecko. Dziecko także powinno wiedzieć, że sytuacja pomiędzy rodzicami nie ma związku z samym dzieckiem, ponieważ poczucie winy u dziecka, może prowadzić do negatywnych konsekwencji w przyszłości.

Należy także podkreślić, iż nie każdy rozwód jest z automatu złem dla dziecka. Jeśli bowiem rodzice są bardzo skonfliktowani a dziecko jest ciągłym naocznym świadkiem kłótni, wówczas rozstanie się może być mniejszym złem, niż trwanie w toksycznej relacji. O tym kiedy i dlaczego nie warto zwlekać z rozwodem, pisaliśmy więcej tutaj.

Sytuacja dziecka po rozwodzie rodziców, czyli podział opieki nad dzieckiem

Sytuacja dziecka po rozwodzie rodziców zależy w głównej mierze od nastawienia w tam zakresie samych rodziców. Jeśli są w stanie rozmawiać ze sobą na tematy związane z dziećmi wówczas jest większa szansa, że rozwód nie będzie dla dziecka, aż tak bardzo przeżyciem traumatycznym, jak w sytuacji gdy rodzice walczą ze sobą.

Umiejętność dostrzeżenia i zrozumienia potrzeb dziecka, dla którego rozstanie się rodziców jest ciężkim okresem w życiu, może zminimalizować negatywne konsekwencje dla dziecka w tym przedmiocie. Podział opieki nad dzieckiem warto więc ustalić jeszcze przed rozwodem, by uniknąć kłótni podczas ew. rozprawy w tym zakresie. Dobry adwokat od rozwodów również zarekomenduje takie rozwiązanie. Jest ono bowiem zarówno dobre dla stron, jak i przede wszystkim dla małoletnich dzieci. Porozumienie w tym

Jak podzielić opiekę nad dzieckiem po rozwodzie?

Kwestia opieki nad dzieckiem po rozwodzie rodziców zależy od wielu czynników, jednakże podstawowy wpływ ma skonfliktowanie rodziców.  Jeśli rodzice prowadzą ze sobą dialog w przedmiocie opieki na dzieckiem i są w stanie dojść do porozumienia, oszczędza to dziecku stresu i może wpłynąć na przyspieszenie samego postępowania rozwodowego.

Opieka nad dzieckiem po rozwodzie może należeć do obydwojga rodziców, możemy mieć do czynienia także z opieką naprzemienną, władza rodzicielska może zostać jednemu z rodziców ograniczona, a w skrajnych wypadkach można pobawić jednego z rodziców bądź obydwoje władzy rodzicielskiej.

Zgodnie ze statystykami Informatora Statystycznego Ministerstwa Sprawiedliwości – Rodzaju orzeczeń w sprawach dotyczących wykonywania kontaktów z dzieckiem za lata 2003 – 2018 wykonywanie władzy rodzicielskiej sądy powierzały w przeważającej mierze matce – ok 60% spraw ( przy czym rok 2018 to 36 %), ojcu zaś w przypadku od 3,2% do 4,6 % w zależności od roku. Jednakże w ostatnich latach można zaobserwować iż wyłączna władza rodzicielska na rzecz matek zaczęła spadać na rzecz wspólnej władzy rodzicielskiej. Wspólna władza rodzicielska jest przyznawana coraz większej ilości małżonków i z oku na rok ta tendencja zdaje się wzrastać, z 31 % w roku 2003 do 57,9 % w 2018 r.

Jak wynika z powyższych statystyk opieka nad dzieckiem po rozwodzie przypada jednemu z rodziców, i najczęściej jest to matka, z którą to nieletni mieszka i to ona opiekuje się nim codzienne, a także ma prawo ubiegać się o alimenty na dziecko. Sąd zaś podejmując decyzję o sprawowaniu opieki, jednocześnie może decydować o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej:

  • ograniczenie władzy rodzicielskiej jednego z rodziców,
  • pozbawienie władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców.

Opieka nad dzieckiem po rozwodzie – opieka naprzemienna

Opieka naprzemienna nad dzieckiem po rozwodzie nie jest jeszcze usankcjonowana prawnie, z uwagi na fakt, że trudno tutaj jednoznacznie ustalić m.in. wysokość alimentów na dziecko czy to, kto i w jakim zakresie ponosi np. dodatkowe wydatki związane z wakacjami, czy feriami? Opieka nad dzieckiem naprzemienna nie jest popularna. Musi ku niej być zgoda obojga małżonków, co do sposobu jej sprawowania.

Kto ustala kontakty z dzieckiem po rozwodzie?

W toku postępowania o rozwód sąd może orzec o kontaktach rodziców z dziećmi. Regulowanie kontaktów nie jest przy tym obligatoryjne, jeśli rodzice są w stanie we własnym zakresie kontakty z dzieckiem regulować na bieżąco, nie ma konieczności ustalania tej kwestii w wyroku rozwodowym.

Jeśli jednak po orzeczeniu rozwodu okaże się, że byli małżonkowie nie są w stanie sami ustalić satysfakcjonujących ich oboje kontaktów, mogą w każdym czasie wystąpić do właściwego sądu rejonowego o uregulowanie kontaktów z dzieckiem.

Alimenty na dziecko po rozwodzie

Sąd orzekając rozwód stron orzeka także o alimentach na rzecz dzieci. Szczegółowe informacje w tym zakresie znajdują się w artykule alimenty na dziecko.

Zmiana nazwiska dziecka po rozwodzie

Po orzeczeniu rozwodu, była żona, jeśli przyjęła nazwisko męża ma możliwość powrócenia do swojego panieńskiego nazwiska. Ta zasada jednak nie dotyczy dziecka. Rozwód rodziców w żaden sposób nie wpływa na nazwisko jakie nosi dziecko.

Decydując się na rozwód, szczególnie w sytuacji, gdy ze współmałżonkiem nie możemy dojść do porozumienia, czy to w kwestii opieki nad dzieckiem, czy też wysokości alimentów na nie warto udać się po poradę do prawnika. Adwokat od rozwodów i spraw rodzinnych z pewnością pomoże nam rozwiązać najbardziej problematyczne kwestie, a w razie potrzeby będzie nas reprezentować w sądzie. Opieka nad dziećmi po rozwodzie jest bowiem jedną z kluczowych kwestii, którą należy ustalić, dla ich prawidłowego rozwoju.

Siedziba główna:
ul. Ariańska 18/7
31-505 Kraków

sprawdź na mapie

Dane kontaktowe:

Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl

Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl