19 stycznia 2023

Ile kosztuje napisanie umowy najmu przez prawnika?

Umowa najmu napisana przez adwokata

Umowa najmu lokalu mieszkalnego jest jedną z najczęściej podpisywanych umów, jednak jej sporządzenie nie zawsze jest właściwe. O tym, czy jest i co powinna zawierać pisaliśmy więcej w artykule „Umowa najmu lokalu mieszkalnego, czyli co warto wiedzieć przed jej zawarciem”. Warto podkreślić, że jej poprawne spisanie wymaga nie tylko znajomości przepisów prawa, ale i pewnych jego kruczków, których należy unikać, by nie można było jej podważyć. Dlaczego więc warto zlecić jej napisanie prawnikowi, lub też skorzystać z pomocy prawnej, przed jej podpisaniem? Odpowiadamy, ile kosztuje napisanie umowy najmu przez prawnika?

Czy warto skorzystać z pomocy prawnej i zlecić napisanie umowy?

Zanim odpowiemy, ile kosztuje napisanie umowy najmu przez prawnika, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w ogóle warto? I tutaj, nie ma chyba innej odpowiedzi, jak ta, że warto to uczynić. Wiele osób rezygnuje z pomocy prawnej, tylko dlatego, że obawia się wysokich kosztów, które muszą ponieść. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że nawet jeżeli będziemy musieli je ponieść, to niemal w każdej sprawie finalnie okaże się zaoszczędzimy.  Jak to się ma do sporządzenia przez niego umowy najmu lokalu mieszkalnego? Przede wszystkim pamiętajmy, że jest to zazwyczaj jednorazowy koszt, a umowę będziemy mogli wykorzystywać również przy kolejnych najemcach. Dodatkowo mamy pewność, że zostanie ona sporządzona zgodnie ze sztuką i nikt nie będzie mógł się przyczepić do żadnego zawartego w niej paragrafu.

Co składa się na koszty przygotowania umowy najmu przez adwokata?

Na koszty obsługi prawnej, związanej z przygotowaniem umowy najmu mieszkania, składa się wiele czynników. Do najważniejszych z nich należą:

1. Ilość godzin, jakie poświęci adwokat na sporządzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego, która obejmuje:

    • Czas poświęcony na analizę dokumentacji i rozmowę z klientem.
    • Analizę odpowiednich przepisów prawa.
    • Przygotowanie umowy najmu lokalu mieszkalnego.
    • Jego sprawdzenie i doszlifowanie.

I tutaj może pojawić się pytanie, dlaczego tak dużo czasu poświęca adwokat na przygotowanie umowy najmu lokalu mieszkalnego, skoro najprawdopodobniej mają już przygotowane wzory dokumentów, więc powinno im to zająć zaledwie godzinę? Nic bardziej mylnego. Każda sprawa jest inna, tak jak i każde mieszkanie jest inne. Doświadczony adwokat nie pozwoli sobie na żadną pomyłkę. W umowie najmu lokalu mieszkalnego uwzględnić musi takie rzeczy jak np.: oczekiwania Klienta, rozliczanie kosztów, wyposażenie, sposób regulowania opłat za media itp., a przede wszystkim może zagwarantować Klientowi odpowiednio wysoki poziom ochrony prawnej. Co istotne, należy również pamiętać, że sporządzenie umowy najmu okazjonalnego, albo takiej, która zawiera szczegółowe ustalenia dotyczące ew. kosztów remontu, wymagają większego nakładu czasu.

2. Rodzaju umowy najmu lokalu mieszkalnego, czyli czy mamy do czynienia np. z najmem okresowym czy długoterminowym. Różnice w cenie będą dotyczyć również tego, czy lokal wynajmujemy osobie prywatnej, czy też firmie do celów służbowych.

3. Doświadczenie i renoma adwokata, który sporządzi dla nas umowę najmu lokalu mieszkalnego.

Oczywiście zdecydowanie taniej zapłacimy świeżo upieczonemu absolwentowi, niż doświadczonemu adwokatowi, trzeba się jednak zastanowić, czy warto?

4. Stopnia skomplikowania umowy najmu lokalu mieszkalnego, o czym zostało zaznaczone powyżej.

Ile kosztuje napisanie umowy najmu przez prawnika?

Ceny przygotowania umowy najmu lokalu mieszalnego zaczynają się już od 1000 zł wzwyż, jednak ostateczny koszt będzie zależeć m.in. od wyżej wymienionych czynników.

Jeżeli macie pytania, lub chcielibyście byśmy pomogli Wam przygotować umowę najmu lokalu mieszkalnego, zapraszamy do kontaktu.

Siedziba główna:
ul. Ariańska 18/7
31-505 Kraków

sprawdź na mapie

Dane kontaktowe:

Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl

Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl