Fachowa pomoc prawna dla każdego w słusznej sprawie

divider
Jesteś tutaj: Kancelaria » Specjalizacja » Prawo rodzinne i opiekuńcze » Separacja małżeńska

Separacja małżeńska

separator

Wiele osób przed podjęciem decyzji o rozwodzie zadaje sobie pytanie: separacja czy rozwód? Odpowiedź na nie wcale nie jest łatwa tym bardzie jeżeli w grę wchodzą dzieci. Często więc zwlekamy do ostatniej chwili zanim zdecydujemy się na krok ostateczny, czyli rozwód.

Co to jest separacja małżeńska?

Separacja w związku małżeńskim to nic innego jak swego rodzaju okres przejściowy, w trakcie którego małżonkowie mogą do siebie wrócić lub definitywnie się rozstać. Może jej żądać każda ze stron jeżeli nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Jest to emocjonalnie trudna decyzja, dlatego tylko dobry adwokat może nam pomóc przejść przez nią bez dodatkowego stresu. Sąd bowiem może nie orzec separacji nawet, jeżeli doszło do zupełnego rozkładu pożycia, jeżeli wskutek niej miałoby ucierpień dobro wspólnych małoletnich dzieci.

Czym różni się separacja od rozwodu?

Separacja tym różni się od rozwodu, iż rozkład pożycia małżeńskiego nie musi być trwały. Skutki prawne separacji są analogiczne jak przy rozwodzie z tą jednak różnicą, iż żaden z małżonków pozostających w separacji nie może zawrzeć nowego związku małżeńskiego, o czym stanowi art. 61 4 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Zniesienie separacji

Zniesienie separacji orzeka sąd na zgodę obojga małżonków. W tym momencie sąd rozstrzyga także o władzy rodzicielskiej, może jednak nadal utrzymać rozdzielność majątkową.

Jak złożyć wniosek o separację?

Najlepiej udać się do adwokata, który załatwi za nas wszelkie formalności i będzie reprezentował nas w sądzie. Dzięki temu zyskujemy pewność, że nasza sprawa zostanie załatwiona prawidłowo od samego początku do końca, a my będziemy mogli się skupić na innych istotnych rzeczach.

Nasza kancelaria adwokacka CSW Adwokaci z siedzibą w Krakowie prowadzi postępowania kompleksowo, od początku do końca. Zlecając Nam swoją sprawę zyskują Państwo pewność, że osoba, której udzielacie pełnomocnictwa rzeczywiście jest tą, z którą będziecie mieć stały kontakt w toku całego postępowania, a sama decyzja o rozwodzie cz separacji będzie przemyślana.

W ramach naszej działalności m.in.::

  • przygotujemy za Państwa pozew o separację,
  • ustalimy alimenty na dziecko,
  • pomożemy załatwić rozdzielność majątkową,
  • będziemy reprezentować Państwa w sądzie.

Kancelaria Adwokacka adwokata Marcina Czekaja i adwokat Pauliny Wilk zaprasza do kontaktu i spotkania w siedzibie kancelarii, Kraków, ul. Dietla 7/2.

Wskazówki dojazdu Zadzwoń do nas Wyślij zapytanie


separator