Rozdzielność majątkowa

Rozdzielność majątkowa to nic innego jak brak wspólnego majątku, zamiast którego istnieją dwa odrębna majątki małżonków. Aby było możliwe jej zawarcie konieczna jest wizyta u notariusza bądź w skrajnych przypadkach pomoc adwokata.

Intercyza a rozdzielność majątkowa?

Rozdzielność majątkowa może zostać ustanowiona na mocy aktu notarialnego. W takim przypadku każdy z małżonków oprócz majątku nabytego po zawarciu umowy, zachowuje swój majątek nabyty przed.

Aby móc zawrzeć intercyzę wymaga się:

  • aktu małżeństwa, gdy strony są już małżeństwem
  • pełnej zdolności do czynności prawnych obu małżonków,
  • zgodności stron co do rodzaju rozdzielności majątkowej.

Co to jest rozdzielność majątkowa i kiedy potrzebna jest pomoc adwokata?

Rozdzielność majątkowa powstaje przede wszystkim wskutek ustania małżeństwa, może też nastąpić w trakcie jego trwania z powodu:

  • ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków,
  • orzeczenia upadłości w stosunku do małżonka,
  • orzeczenia separacji,
  • orzeczenia sądu wprowadzające rozdzielność na żądanie małżonka lub wierzyciela,
  • wprowadzenie rozdzielności w drodze umowy majątkowej małżeńskiej zawartej w czasie trwania małżeństwa.

Zapraszamy do siedziby naszej kancelarii adwokackiej w Krakowie, chętnie udzielimy odpowiedzi na wszystkie pytania związane z rozdzielnością majątkową i jej skutkami w ramach porady prawnej a także doradzimy optymalne rozwiązanie.

Tak więc … jak zrobić rozdzielność majątkową w trakcie małżeństwa?

Jeśli jeden z małżonków ma uzasadnione obawy co do zachowania drugiego współmałżonka w zakresie finansowym, w szczególności gdy między stronami istnieje faktyczna separacja małżeńska wówczas należy złożyć pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej. Jeśli pomiędzy stronami jest zgodność w przedmiocie wprowadzenia rozdzielności majątkowej, aby skrócić czas oczekiwania na rozstrzygnięcie sądu strony mogą udać się do notariusza w celu sporządzenia stosownego aktu notarialnego. W przypadku jednakże braku zgody któregokolwiek ze współmałżonków na wprowadzenie rozdzielności w drodze umowy majątkowej małżeńskiej, jedyną drogą pozostaje sąd, stąd konsultacja z adwokatem jest wskazana.

Rozdzielność majątkowa w postępowaniu sądowym może zostać przeprowadzona gdy istnieją ku temu „ważne powody”. Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie definiują jednak tego wyrażenia jednoznacznie, dlatego jeżeli chcemy starać się o jej ustanowienie powinniśmy się zastanowić, czy pomóc osób trzecich nie będzie w tym przypadku konieczna.  Dobry adwokat nie tylko pomoże nam złożyć wniosek o rozdzielność majątkową, ale także będzie nas reprezentował na każdym etapie postępowania sądowego.

Nasi krakowscy adwokaci udzielają wszelkich niezbędnych informacji w przedmiocie rozdzielności majątkowej, udzielą porady prawnej a także prowadzą postępowania o orzeczenie rozdzielności majątkowej.

pin

Siedziba główna:
ul. Ariańska 18/7
31-505 Kraków

sprawdź na mapie
sent

Dane kontaktowe:

Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl

Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl