11 stycznia 2023

Kiedy i dlaczego nie warto zwlekać z rozwodem?

adwokat od rozwodów

Zawierając związek małżeński wierzymy, że będzie trwał on do śmierci jednego ze współmałżonków. Liczymy, że nasze wspólne życie będzie szczęśliwe. Statystyki jednak są nieubłagane i pokazują, że co 3 małżeństwo w Polsce się rozpada. Czasami niezgodność charakterów wychodzi dopiero po kilku latach wspólnego życia i oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie żeby taki związek rozwiązać polubownie. Są jednak sytuacje, gdy nie warto zwlekać z rozwodem. Odpowiadamy, kiedy i dlaczego nie warto zwlekać z rozwodem?

Rozwód jest sytuacją trudną dla każdej osoby. Często dotyka nie tylko samych małżonków, ale również całe rodziny. Przez wielu uważany jest jako życiowa porażka, dlatego odwlekamy ostateczną decyzję. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy w grę wchodzą dzieci. Wiele osób nie myśli wówczas o sobie, a o małoletnich, zgodnie z ideą, że „dzieci potrzebują obojga rodziców”.

Decyzja o rozwodzie nigdy nie jest łatwa, jednak czasami jest nieunikniona. Zwlekanie z podjęciem tego kroku może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji zarówno dla małżonków, jak i ich dzieci. W tym artykule omówimy, kiedy nie warto zwlekać z rozwodem i dlaczego szybka decyzja może być korzystniejsza dla wszystkich zaangażowanych stron.

Kiedy nie warto zwlekać z rozwodem?

Jeżeli bezskutecznie podejmowaliśmy próby ratowania naszego małżeństwa nie warto dłużej żyć z kimś, z kim żyjemy niejako obok a nie razem, szczególnie gdy nie ma dzieci. Nie można również tolerować przemocy.  Coraz więcej mówi się wprawdzie o przemocy wobec kobiet. Podejmowane są inicjatywy prospołeczne, aczkolwiek wiele osób nadal obawia się kata. Na grupach, na profilach społecznościowych często wymieniają się wprawdzie opiniami, zastanawiając się często nad tym, czy to właśnie przez nich mąż jest agresywny i stosuje wobec nich przemoc. Inne z kolei proszą o radę, co mogą zrobić z agresywnym współmałżonkiem, albo jak mają sobie same poradzić. Często objawia się u nich tzw. „syndrom sztokholmski”.

Co to jest syndrom sztokholmski?

W psychologii „syndrom sztokholmski” jest inaczej zwany „przywiązaniem do kata”. Jest to stan psychiczny, będący reakcją na silny stres i pojawia się u ofiar porwania lub zakładników, wyrażający się odczuwaniem sympatii i solidarności z osobami, które są agresorem. Jest to mechanizm obronny, pojawiający się w toksycznej relacji, czyli w takiej, w której nie możemy się rozwijać, odczuwamy napięcie, strach przed katem, a jednocześnie usprawiedliwiamy jego zachowanie, tłumacząc sobie, że to nasza wina. Nasza kancelaria adwokacka prowadziła już wiele postępowań, w których żona, mimo ewidentnych dowodów stosowania wobec niej przemocy nadal broniła męża. Nie jest nam więc obca taka sytuacja, dlatego rekomendujemy wystąpienie o rozwód z orzeczeniem o winie. Nierzadko również odsyłamy naszych klientów po pomoc specjalistyczną do psychologa, który pomoże uporać się z problemem.

Brak szacunku i komunikacji w związku

Gdy małżonkowie przestają się szanować i komunikować, związek staje się toksyczny. Taka sytuacja może prowadzić do ciągłych kłótni i konfliktów, co z kolei wpływa negatywnie na dzieci i ich poczucie bezpieczeństwa. Rozwód małżonków wydaje się w takim wypadku jedynym sensownym nierozwiązaniem.

Zdrada a rozwód

Zdrada często jest symptomem głębszych problemów w małżeństwie. Choć niektórzy decydują się na terapię i próbę odbudowy zaufania, nie zawsze jest to możliwe. W takich przypadkach lepiej jest podjąć decyzję o rozwodzie, aby obie strony mogły zacząć nowy rozdział w życiu.

Dlaczego nie warto zwlekać z rozwodem?

W sytuacjach, gdy jeden z małżonków stosuje przemoc, dopuszcza się zdrady, trudno odczuwać szczęście i zadowolenie z dnia codziennego. Dopiero rozwód przynosi spokój i niejako ukojenie bólu. Trwanie w toksycznym związku, w którym nie ma szacunku przynosi więcej szkody aniżeli korzyści. Może być przyczyną m.in. depresji i innych chorób somatycznych. Pomimo odczuwania objawów – bóle brzucha, głowy, omdlenia, okazuje się, że nic nam nie jest – badania przesiewowe nie wykazują choroby. Może być to właśnie objaw chorób somatycznych.

Dzieci odczuwają napięcia między rodzicami i mogą cierpieć na skutek ciągłych kłótni i braku stabilności. Szybka decyzja o rozwodzie może pomóc im zrozumieć, że oboje rodzice chcą ich dobra i są w stanie współpracować na rzecz ich szczęścia.

Strach przed własnym partnerem to pierwszy objaw toksycznej miłości, którą powinniśmy jak najszybciej zakończyć. Nie warto bać się o pieniądze i dzieci, ponieważ doświadczenie pokazuje, że samotne kobiety potrafią radzić sobie znacznie lepiej wówczas, gdy już nie mają „kata nad głową”. Zawsze możemy starać się o alimenty na dziecko / dzieci. Niewykluczone są również alimenty na żonę po rozwodzie. Rozwiązań jest naprawdę wiele, a dobry adwokat ds. rozwodowych z pewnością pomoże rozwiązać toksyczne małżeństwo.

Jak zaleca wielu psychologów, nie czekajmy, aż staniemy u kresu wytrzymałości. Kiedy tylko zauważymy niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o tym, że nasze małżeństwo jest toksyczne, zerwijmy je i poszukajmy lepszej, szczęśliwej drogi.

Nasza kancelaria adwokacka z siedzibą w Krakowie od lat prowadzi sprawy rozwodowe i te proste, które kończą się na jednej rozprawie, ale również te trudne, gdzie ma nastąpić rozwód z orzeczeniem o winie. Adwokat ds. rozwodowych poprowadzi Państwa przez całe postępowanie. Zapraszamy do kontaktu.

adwokat rozwód Kraków

pin

Siedziba główna:
ul. Ariańska 18/7
31-505 Kraków

sprawdź na mapie
sent

Dane kontaktowe:

Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl

Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl