18 lutego 2021

Rozwód z obcokrajowcem okiem adwokata od rozwodów

adwokat Kraków rozwód z obcokrajowcem

Małżeństwo z cudzoziemcem nie jest obecnie czymś nadzwyczajnym. Otwarcie granic i łatwość przemieszczania się sprawiły, że coraz więcej osób decyduje się na związek z obcokrajowcem. Nie jest nam straszna bariera językowa czy też odległość, która w dzisiejszych czasach jest względna. Niestety życie pisze różne scenariusze, stąd też również w takich związkach dochodzi do rozwodów. Jak przebiega rozwód z cudzoziemcem i kiedy można się o niego starać w Polsce?

Kiedy można starać się o rozwód z cudzoziemcem w Polsce?

Zgodnie z polską jurysdykcją do wyłącznej właściwości krajowych sądów należą sprawy rozwodowe, gdy oboje małżonków mają obywatelstwo polskie oraz ich miejsce zwykłego zamieszkania i pobytu to RP. Małżeństwa międzynarodowe są jednak coraz powszechniejsze. Rozwód w Polsce jest także tańszy. Wniosek o rozwód z cudzoziemcem można więc złożyć w polskim sądzie, pod warunkiem, jeżeli zostanie spełniony co najmniej jeden z poniższych warunków:

  • Ostatnim miejscem zamieszkania małżonków była Polska, a obecnie co najmniej jeden z nich nadal tu mieszka.
  • Osoba, która stara się o rozwód ma obywatelstwo Polskie i mieszka tutaj minimum 6 miesięcy.
  • Powód mieszka na terenie RP co najmniej rok.

Jak przebiega rozwód z obcokrajowcem?

W praktyce adwokackiej często zdarza się, że dostarczenie dokumentów rozwodowych współmałżonkowi, który dodatkowo mieszka poza granicami Polski, jest utrudnione. Jeżeli spodziewamy się tego, że będzie on robić nam problemy, warto zawczasu poprosić go o ustanowienie kuratora do doręczeń. Sama sprawa rozwodowa nie różni się bowiem od tej, jaka odbywa się między obywatelami Polski – może być nieco trudniejsza jeżeli staramy się o rozwód z orzeczeniem o winie.

Rozwód z obcokrajowcem a obecność na rozprawie?

W trakcie rozprawy rozwodowej co do zasady jest konieczna obecność obojga małżonków. Są jednak przypadki, kiedy może reprezentować nas adwokat od rozwodów. Sąd bierze bod uwagę możliwości dotarcia oraz koszty podróży strony, a także to czy:

  • Jest się pozwanym, czy się pozywa.
  • Staramy się o rozwód z orzeczeniem o winie.
  • Z małżeństwa są dzieci.
  • Domagamy się alimentów.

Adwokat od rozwodów może nas reprezentować w sprawie, co nie jest jednoznaczne z brakiem obowiązku osobistego stawiennictwa się na rozprawie. Konsultując się z prawnikiem oceni on, czy będziemy musieli stawić się w sądzie.

Rozwód z obcokrajowcem a dzieci

Starając się o rozwód z cudzoziemcem, gdy w grę wchodzą dzieci sąd rozstrzyga także o opiece nad małoletnimi. Sprawa nie jest trudna, gdy oboje z rodziców mieszkają w tym samym kraju i/lub mieście. Nierzadko jednak zdarza się, że nawet jeżeli małżonkowie otrzymają rozwód jeden z nich decyduje się wywieźć bez zgody drugiego ich wspólne dziecko za granicę. W takim przypadku z pomocą przychodzi nam konwencja Haska i jej przepisy, o czym pisaliśmy szerzej w artykule dot. uprowadzenia dziecka za granicę.

Rozwód z obcokrajowcem, podobnie jak rozwód z innym obywatelem Polski nie jest łatwy dlatego adwokat od rozwodów z pewnością będzie dobrym wyborem. Jeżeli potrzebują Państwo pomocy i starają się o rozwód z cudzoziemcem zapraszamy do kontaktu.

Siedziba główna:
ul. Ariańska 18/7
31-505 Kraków

sprawdź na mapie

Dane kontaktowe:

Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl

Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl