Zasiedzenie nieruchomości

Zasiedzenie nieruchomości Kraków i okolice

Jeżeli nie jesteś prawnym właścicielem danej nieruchomości możesz starać się o nabycie do niej prawa własności z uwagi na tzw. zasiedzenie nieruchomości. Prawo o zasiedzeniu i kodeks cywilny jednoznacznie wskazują sytuacje, kiedy mimo braku formalnego prawa do nieruchomości możemy ubiegać się o jego uzyskanie.

Pomoc prawna w sprawach zasiedzenia nieruchomości

Zasiedzenie nieruchomości to proces prawny, który pozwala na nabycie prawa własności do nieruchomości przez osobę, która przez określony czas faktycznie nią włada, choć formalnie nie jest jej właścicielem. Nasza kancelaria adwokacka z Krakowa oferuje wsparcie w prowadzeniu spraw o zasiedzenie, pomagając zarówno w przygotowaniu dokumentów, jak i reprezentując klientów w postępowaniach sądowych.

Kiedy zasiedzenie nieruchomości jest możliwe?

Kodeks cywilny wskazuje na zasiedzenie w dobrej wierze i w złej. Różnica miedzy nimi polega wyłącznie na długości czasu, jaki musi upłynąć, aby zasiedzenie nieruchomości było możliwe. W tym pierwszym przypadku okres czasu to 20 lat lub 30 lat posiadania w złej wierze.

Zasiedzenie nieruchomości następuje więc z mocy prawa, jeżeli zostaną stwierdzone wyżej wymienione przesłanki. W praktyce sprawy tego typu mogą ciągnąć się latami z uwagi na konieczność uzyskania deklaratoryjnego orzeczenia sądu.

Kiedy więc warto ubiegać się o zasiedzenie nieruchomości?

Zasiedzenie jest szczególnie istotne w przypadkach takich jak:

  • wieloletnie korzystanie z nieruchomości bez formalnego tytułu prawnego,
  • spory rodzinne dotyczące nieruchomości,
  • konieczność uregulowania stanu prawnego działek, gruntów lub budynków,
  • brak dokumentów potwierdzających nabycie nieruchomości od poprzedniego właściciela.

Jak przebiega proces zasiedzenia?

  1. Analiza stanu prawnego. Ustalenie, czy spełnione są przesłanki do zasiedzenia.
  2. Przygotowanie wniosku do sądu. Wniosek o zasiedzenie składa się do sądu rejonowego właściwego dla lokalizacji nieruchomości.
  3. Postępowanie sądowe. Sąd analizuje dowody, takie jak dokumenty, zeznania świadków czy opinie biegłych, i wydaje postanowienie.
  4. Uznanie zasiedzenia. Po stwierdzeniu zasiedzenia, posiadacz staje się pełnoprawnym właścicielem nieruchomości.

Pomoc prawna w sprawach zasiedzenia

Prowadzenie sprawy o zasiedzenie wymaga nie tylko znajomości przepisów prawa, ale również precyzyjnego przygotowania dokumentacji i dowodów. Nasza kancelaria adwokacka z Krakowa oferuje:

  • Analizę sytuacji prawnej nieruchomości. Oceniamy szanse na skuteczne przeprowadzenie zasiedzenia.
  • Przygotowanie wniosków i pism procesowych.
  • Reprezentację w sądzie. Skuteczna obrona interesów klienta, zarówno jako wnioskodawcy, jak i strony przeciwnej,
  • Negocjacje w sporach sąsiedzkich. Pomoc w polubownym rozwiązywaniu konfliktów związanych z nieruchomościami.

Adwokat zasiedzenie nieruchomości

Nierzadko aby móc starać się o zasiedzenie nieruchomości trzeba skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, który pomoże także uregulować stan prawny danej nieruchomości. Takie postępowanie często jest długotrwałe, monotonne i trudne, bowiem częstym problemem przed jakim stajemy jest konieczność wskazania nieprzerwanego użytkowania nieruchomości lub też pozostawania posiadacza w dobrej wierze. Nasi adwokaci prowadzą sprawy o zasiedzenie zarówno w Krakowie jak i okolicach. Wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu tego typu spraw pozwala nam pomagać Państwu na każdym etapie postępowania o zasiedzenie nieruchomości.

Kontakt z kancelarią

Osoby zainteresowane wsparciem w sprawach zasiedzenia nieruchomości zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub e-meilowego. Oferujemy pełne wsparcie prawne i pomoc w każdym aspekcie procesu zasiedzenia.

Prowadzimy również postępowanie o zasiedzenie drogi gminnej.

Kancelarie Adwokackie adwokata Marcina Czekaja i adwokat Pauliny Wilk zapraszają do kontaktu i spotkania w siedzibie kancelarii, Kraków, ul. Ariańska 18/7.

pin

Siedziba główna:
ul. Ariańska 18/7
31-505 Kraków

sprawdź na mapie
sent

Dane kontaktowe:

Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl

Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl