5 września 2022

Rozwód, od czego zacząć, czyli czy da się do niego przygotować?

adwokat-rozwód-Kraków

Myśląc o rozwodzie, często pierwsze, co przychodzi nam na myśl to adwokat od rozwodów, który będzie nas reprezentować w sprawie. Nierzadko również, gdy już takie wyobrażenia pojawiają nam się przed oczami zaczynamy szukać w Google i często wpisujemy: adwokat rozwód Kraków, adwokat ds. rozwodowych Kraków itp. Nie zastanawiamy się nad tym, od czego zacząć i jak przygotować się do rozwiązania związku małżeńskiego. Wierzymy, że dobry przedstawiciel poprowadzi nas przez całe postępowanie, napisze pozew rozwodowy i będzie nas reprezentować w sądzie. I to jest oczywiście prawda, ale przygotowanie do rozwodu, powinniśmy zacząć także od siebie. Zapominamy o swoim dobru psychicznym, często skupiając się tylko i wyłącznie na kwestiach formalnych. Najczęściej ma to miejsce, gdy chcemy uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie współmałżonka. Podpowiadamy, od czego zacząć i jak przygotować się do rozwiązania związku małżeńskiego?

Rozwód, czyli kiedy można mówić o jego początkach?

Rozwód rozpoczyna się od podjęcia decyzji o tym, że faktycznie tego chcemy. Niektórzy dojrzewają do tego latami inni podejmują ją z dnia na dzień. Nierzadko również punktem zapalnym może być odkrycie zdrady współmałżonka. Wówczas to decyzja o rozwodzie podejmowana jest pod wpływem tzw. „impulsu”. Pamiętajmy jednak o tym, że zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu Opiekuńczego i Rodzinnego art. 56, aby Sąd mógł orzec rozwiązanie związku małżeńskiego musi nastąpić zupełny i trwały jego rozpad. Muszą więc w nieodwracalny sposób wygasnąć więzi: uczuciowa, ekonomiczna i fizyczna.

Decyzja podjęta, zadbajmy również o swój dobry stan psychiczny – 5 etapów żałoby

Niezależnie od tego, z jakich powodów podejmujemy decyzję o rozwodzie warto również przyjrzeć się swojemu stanowi emocjonalnemu. Jest on bowiem nie tylko kwestią prawną, ale w dużej mierze negatywnie oddziałującą na nasz stan psychiczny. Pamiętajmy o tym, że 5 etapów żałoby, które nie tylko można, ale powinno się odczuwać w trakcie jego przechodzenia, warto abyśmy przeżywali w spokoju. Adwokat od rozwodów może nam w tym wypadku pomóc załatwić wszelkie kwestie formalne. Ważne jest jednak to, byśmy sami zadbali o swój dobrostan psychiczny. W razie potrzeby, można skorzystać z pomocy doświadczonego psychologa lub psychiatry, który dodatkowo przepisze nam odpowiednie środki farmakologiczne na uspokojenie.

5 etapów żałoby to:

  1. Zaprzeczanie.
  2. Złość.
  3. Negocjacje.
  4. Depresja.
  5. Akceptacja.

Przejście przez te etapy i jednocześnie pozytywna analiza przeszłości (szczególnie istotne, gdy mamy rozwód z orzeczeniem o winie) pozwoli uchronić naszego partnera od przenoszenia na niego lęku, który spowodowany może być zdradą czy porzuceniem.

Zanim złożymy pozew o rozwód

Decydując się na rozwód, można oczywiście skorzystać z pomocy prawnika, bądź też samodzielnie się za to zabrać. Oczywiście ta pierwsza opcja bywa najkorzystniejsza, szczególnie, gdy chcemy uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie. Jak wybrać adwokata, czyli na co zwrócić uwagę przy jego wyborze pisaliśmy w osobnym artykule, do którego przeczytania serdecznie zachęcamy.

Zanim udamy się do adwokata lub też zanim napiszemy pozew rozwodowy pamiętajmy o tym, by zastanowić się także nad takimi kwestiami jak:

  • Sprawowanie opieki nad małoletnimi, czyli kto i w jakim wymiarze czasu będzie ją pełnił.
  • Alimenty na dziecko.
  • Podział majątku.
  • Wspólne mieszkanie.

Oczywiście o tym, w jaki sposób zostaną wyżej wymienione kwestie rozstrzygnięte przez Sąd nie od nas będzie zależeć, niemniej jednak z pomocą doświadczonego adwokata będziemy w stanie uzyskać takie świadczenia, na jakich nam zależy, stąd też warto się z nim skonsultować.

Wyżej wymienione kwestie, są istotne, przed złożeniem i napisaniem pozwu rozwodowego. Warto mieć je na uwadze, jeżeli zależy nam na szybkim i najmniej bolesnym dla Nas, pod względem emocjonalnych, rozwiązaniem związku małżeńskiego.

Siedziba główna:
ul. Ariańska 18/7
31-505 Kraków

sprawdź na mapie

Dane kontaktowe:

Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl

Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl