4 kwietnia 2022

Jak wybrać adwokata, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze adwokata od rozwodów?

adwokat-kraków

Rozwody są trudne dla stron z uwagi na fakt, że niosą ze sobą duży ładunek emocjonalny. Nierzadko na samej sprawie rozwodowej dochodzi do kłótni, której towarzyszą wyzwiska. Dobrze by naszą sprawą zajął się profesjonalny pełnomocnik, który będzie nas reprezentował w sądzie i zadba o to, by spełnione były wszelkie wymogi formalne. Dobry adwokat powinien cechować się oddaniem i rzeczowością, a także potrafił wytłumaczyć w przystępny sposób wszelkie zawiłości prawne. Jak więc wybrać adwokata, który spełni nasze oczekiwania? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Adwokat od rozwodów, nie każdy będzie odpowiedni

Przede wszystkim należy podkreślić, że nie każdy prawnik nadaje się do spraw rodzinnych. W przypadku tego typu spraw należy wykazać się dużą cierpliwością i zrozumieniem, a także specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem. Różnorodność spraw oraz sytuacji życiowych sprawia, że do każdego należy podchodzić w sposób indywidualny.

Jak znaleźć dobrego adwokata od rozwodów?

Wybierając adwokata od rozwodów często kierujemy się opiniami, jakie znajdziemy w Google. Wpisując w wyszukiwarce „dobry adwokat rozwód Kraków” pojawi nam się bardzo wiele różnych kancelarii i indywidualnych praktyk, wśród których z pewnością są te lepsze i gorsze. Z pewnością zauważyliśmy, że przy niektórych pojawiają się oceny i gwiazdki. Google Moja Firma stale się rozrasta i walczy o to by być kolejny nowym medium, w którym każdy może podzielić się opinią o firmie, restauracji, hotelu itp. Takie recenzje mają oczywiście wpływ na wizerunek marki, ale także pozwalają niezdecydowanym wybrać „najlepszą” dla nich opcję. Szacuje się, że tylko w Polsce 96% internautów korzysta właśnie z Google, a w ciągu 60 sekund wpisujemy w wyszukiwarkę nawet 2 mln fraz i zapytań. Czy warto brać pod uwagę opinie z Google? I tak i nie. Bo z jednej strony mogą je wpisywać nasi znajomy, a z drugiej konkurencja, by obniżyć nam ogólną ocenę. Oczywiście nie każdy tak robi, dlatego czytając opinię warto spojrzeć również na to, kto ją napisał i ile ocen już wystawił.

Pozytywne opinie to nie wszystko, a może warto skorzystać z rekomendacji przyjaciół?

Zazwyczaj jesteśmy w stanie wskazać chociaż jedną osobę z naszego otoczenia, która chociaż raz skorzystała z pomocy adwokata. Oczywiście jej rekomendacja może mieć dla nas znaczenie, szczególnie wówczas, gdy nie mamy w ogóle pojęcia co mamy zrobić, jak dalej postępować, a dopiero adwokat od rozwodów może nam pomóc. Czasami warto w takiej sytuacji, skorzystać z rekomendacji znajomych i umówić się na pierwszą wizytę u adwokata. Można poprosić o odpłatną poradę prawną, która już nam pomoże zdecydować, w jakim kierunku chcemy dalej działać, czy np. staramy się o rozwód bez orzekania o winie, czy też szukamy dowodów i wnioskujemy o winie strony.

Porada prawna nie zobowiązuje nas do tego, aby powierzyć pełnomocnictwo w sprawie właśnie tej konkretnej osobie.

Jak wybrać adwokata od rozwodów bez znajomości i rekomendacji?

Tutaj istotną rolę może odgrywać strona internetowa adwokata. Dowiemy się z niej m.in. o tym jakie ma doświadczenie, ile lat prowadzi kancelarię, w czym się specjalizuje itp. Na co zwrócić uwagę:

  • Specjalizacja – adwokat od „wszystkiego” to adwokat nie tyle do niczego, co niekoniecznie sprosta wyzwaniu i pomoże nam w sprawie. Jeżeli jest to sprawa prosta, formalna, tutaj niejako możemy zaryzykować i „oddać się w ręce” mniej doświadczonemu prawnikowi. Przy bardziej skomplikowanych rozwodach i sprawach o opiekę nad dzieckiem warto nieco głębiej poszukać i wybrać osobę, która się specjalizuje w tego typu sprawach.
  • Doświadczenie zawodowe – prawnicy bez doświadczenia częściej popełniają błędy, acz mogą się zdarzyć wśród nich osoby bardzo ambitne, które poradzą sobie z każdą sprawą.
  • Umiejętności i osiągnięcia – adwokatów obowiązuje tajemnica zawodowa, stąd też osiągnięciami mogą pochwalić się Ci co reprezentują firmy, a nie koniecznie indywidualne osoby.

Jak wybrać adwokata od rozwodów – pierwsze spotkanie

Nie od dziś wiadomo, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze, stąd też czasem warto zaufać własnej intuicji. Cechy skutecznego adwokata:

  • Pewność siebie.
  • Uporządkowane miejsce pracy.
  • Kontakt wzrokowy.
  • Posługiwanie się faktami.
  • Umiejętność odwołania się do konkretnych przepisów.

Dobry adwokat to adwokat dostępny dla klienta, który bez zbędnej zwłoki odpowiada na nasze pytania. Jest też pełny optymizmu i pewności siebie. Wybierając adwokata warto brać pod uwagę wiele różnych czynników, a także zdać się niejako na własne wyczucie. Należy również pamiętać, że idąc do prawnika musimy wiedzieć, co chcemy osiągnąć. Nawet najlepszy adwokat od rozwodów nie podejmie za nas decyzji, może co najwyżej pomóc osiągnąć nasz cel.

Siedziba główna:
ul. Ariańska 18/7
31-505 Kraków

sprawdź na mapie

Dane kontaktowe:

Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl

Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl