3 lutego 2021

Rozprawa rozwodowa, czyli jak się do niej przygotować?

Jeżeli decydujemy się zakończyć związek małżeński z pewnością nie ominie nas rozprawa rozwodowa, do której warto się zawczasu przygotować. Adwokat ds. rozwodowych udzieli nam stosownych rad zawczasu, lecz mając na względzie emocjonalny charakter często zapominamy o dawanych nam wskazówkach. W związku z tym podpowiadamy, jak przygotować się do pierwszej rozprawy rozwodowej?

Adwokat ds. rozwodowych doradzi, jak przygotować się do rozprawy?

Dla wielu osób słowo „rozwód” ma znaczenie negatywne. Uważają go za ostateczność, a jednocześnie za porażkę życiową. Dla tych, którzy są w związku małżeńskim i decydują się na jego zakończenie niewątpliwie jest to sytuacja trudna. Często jest też ukrywana przed otoczeniem, z uwagi na jej wstydliwy charakter. Dla wielu osób jest to również pierwszy w życiu kontakt z sądem. Nie wiemy jak się zachować, jakie dokumenty przygotować, co zrobić … – to wszystko sprawia, że coraz częściej poszukujemy pomocy pełnomocnika, który poprowadzi nas przez całe postępowanie. Wyszukiwarka internetowa jest zasypywana zapytaniami: „adwokat rozwód Kraków”, „dobry adwokat do spraw rozwodowych …” itp.,… a gdy już znajdziemy pomocnika w pełni zdajemy się na jego wiedzę i doświadczenie. I tutaj z pewnością takie zachowanie jest słuszne.

Z pomocą dobrego prawnika nasza sprawa rozwodowa zostanie przeprowadzona szybko i skutecznie. Pełnomocnik przygotuje za nas wszelkie dokumenty i wnioski, a także będzie nas reprezentować w sądzie. Podpowie również, co my powinniśmy zrobić i jak się zachowywać, by całe postępowanie przebiegło po naszej myśli.

Przede wszystkim spokój

Przed rozprawą adwokat ds. rozwodowych w szczególności będzie nas nakłaniał do zachowania spokoju i opanowania, nawet jeżeli argumenty drugiej strony będą dla nas przykre. Niekiedy może być to trudne, lecz należy mieć na uwadze fakt, że sprawy rozwodowe wygrywa ta strona, której argumenty są przedstawione w sposób rzeczowy i spokojny. Emocje powinny zejść na drugi plan – przynajmniej na czas rozprawy.

Jak ubrać się na rozprawę?

Odpowiedź na to pytanie nie jest bez znaczenia. Nasz schludny wygląd tylko poprawi naszą wiarygodność, szczególnie jeżeli chcemy uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie. Sędzia wprawdzie nie powinien nas oceniać, ale jesteśmy tylko ludźmi i pierwsze wrażenie jest bardzo istotne. Nie musimy od razu kupować nowych ubrań na rozprawę. Wystarczy, że będą one schludne i czyste. Swoim wyglądem powinniśmy bowiem okazać szacunek do osób, które już niedługo podejmą decyzję o naszym dalszym losie.

Niebagatelna rola świadków

Jeżeli decydujemy się na rozwód z orzeczeniem o winie, obecność świadków potwierdzających nasze stanowisko może okazać się kluczowa. Jeżeli mają oni zeznawać na pierwszej rozprawie, warto również zawczasu im o niej przypomnieć i także delikatnie zasugerować „odpowiedni wygląd”.

Adwokat ds. rozwodowych przygotuje dokumenty ale nie wszystkie …

Adwokat rozwodowy tuż przed rozprawą z pewnością będzie miał z sobą wszelkie stosowne dokumenty i dowody, mające świadczyć na naszą korzyść. Przed udaniem się na rozprawę, sprawdźmy jednak, czy mamy ze sobą dowód osobisty, który potwierdzi naszą tożsamość.

Dlaczego nie warto kłamać adwokata?

W trakcie rozprawy sądowej mogą paść niewygodne dla strony pytania, na które zazwyczaj zmuszeni będziemy odpowiedzieć. Jeżeli tego nie zrobimy, może to świadczyć przeciwko nam, dlatego tak ważne jest wcześniejsze przygotowanie się. Tylko my wiemy, jak naprawdę wyglądało małżeństwo i jakich kompromitujących bądź niewłaściwych zachowań się dopuściliśmy. Warto omówić je wcześniej z adwokatem, nawet jeżeli są one wstydliwe, ponieważ w ten sposób jesteśmy w stanie zawczasu przygotować odpowiednią obronę. Pozwoli nam to jednocześnie zachować spokój i opanowanie, gdyby owe pytania padły na sali sądowej.

Pomoc adwokata na rozprawach rozwodowych, szczególnie tych z orzeczeniem o winie, wydaje się być niezbędna. Pamiętajmy, nie jest konieczna, ale może przyśpieszyć postępowanie, a nam oszczędzić czas i nerwy.

Siedziba główna:
ul. Ariańska 18/7
31-505 Kraków

sprawdź na mapie

Dane kontaktowe:

Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl

Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl