3 lutego 2021

Rozprawa rozwodowa, czyli jak się do niej przygotować?

Czy da się przygotować na rozwód?

Jeżeli decydujemy się zakończyć związek małżeński, z pewnością nie ominie nas rozprawa rozwodowa, do której warto się zawczasu przygotować. Adwokat ds. rozwodowych udzieli nam stosownych rad, lecz mając na względzie emocjonalny charakter sprawy, często możemy zapomnieć o dawanych nam wskazówkach. Stres, który towarzyszy każdej sprawie rozwodowej, może wpłynąć negatywnie, nie tylko na nasz osąd sytuacji, ale także na logikę naszych wypowiedzi. Nierzadko możemy zacząć gubić się w zeznaniach. Jeżeli zaś chcemy uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie, nie możemy dopuścić do takiej sytuacji. Nasze wypowiedzi muszą być spójne i przemyślane.  W związku z tym podpowiadamy, jak przygotować się do pierwszej rozprawy rozwodowej?

Adwokat ds. rozwodowych doradzi, jak przygotować się do rozprawy?

Dla wielu osób słowo „rozwód” ma znaczenie negatywne. Uważają go za ostateczność, a jednocześnie za porażkę życiową. Dla tych, którzy są w związku małżeńskim i decydują się na jego zakończenie, niewątpliwie jest to sytuacja trudna. Często też, jest ukrywana przed otoczeniem, z uwagi na jej wstydliwy charakter. Dla wielu osób jest to również pierwszy w życiu kontakt z sądem. Nie wiemy jak się zachować, jakie dokumenty przygotować, co zrobić … – to wszystko sprawia, że coraz częściej poszukujemy pomocy pełnomocnika, który poprowadzi nas przez całe postępowanie. Wyszukiwarka internetowa jest zasypywana zapytaniami: „adwokat rozwód Kraków”, „dobry adwokat do spraw rozwodowych …” itp.,… a gdy już znajdziemy pomocnika w pełni zdajemy się na jego wiedzę i doświadczenie. I tutaj z pewnością takie zachowanie jest słuszne.

Z pomocą dobrego adwokata nasza sprawa rozwodowa zostanie przeprowadzona szybko i skutecznie. Pełnomocnik przygotuje za nas wszelkie dokumenty i wnioski, a także będzie nas reprezentować w sądzie. Podpowie również, co my powinniśmy zrobić i jak się zachowywać, by całe postępowanie przebiegło po naszej myśli. ,

Przede wszystkim zachowaj spokój

Przed rozprawą adwokat ds. rozwodowych w szczególności będzie nas nakłaniał do zachowania spokoju i opanowania, nawet jeżeli argumenty drugiej strony będą dla nas przykre lub kłamliwe. Niekiedy może być to trudne, lecz należy mieć na uwadze fakt, że sprawy rozwodowe wygrywa ta strona, której argumenty są przedstawione w sposób rzeczowy i spokojny. Emocje powinny zejść na drugi plan – przynajmniej na czas rozprawy. Logika wypowiedzi i jej spójność może być kluczem do tego, by rozprawa rozwodowa przebiegła po naszej myśli.

A co w sytuacji, gdy wiemy, że druga strona będzie kłamać i oskarżać nas o rzeczy, których nie zrobiliśmy, lub nie popełniliśmy? Rozprawa rozwodowa w takiej sytuacji, może być jeszcze trudniejsza i wyczerpująca emocjonalnie. Pamiętajmy jednak o tym, by nie pozwolić emocjom nami kierować. Jak to zrobić? Przed sprawą, można spisać sobie wszelkie argumenty na kartce, wypunktować to, o czym chcielibyśmy powiedzieć. Co istotne, adwokat do spraw rozwodowych, z pewnością nie będzie nas zachęcał do tego, abyśmy uczyli się naszych zeznań na pamięć. Dlaczego? Ponieważ, gdy  chwilach stresu, zapomnimy danej kwestii, będzie nam jeszcze trudniej opanować emocje, a logika wypowiedzi nie będzie zachowana.

Jak ubrać się na rozprawę rozwodową?

Odpowiedź na to pytanie nie jest bez znaczenia. Schludny wygląd tylko poprawi naszą wiarygodność, szczególnie jeżeli chcemy uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie. Sędzia wprawdzie nie powinien nas oceniać, ale jesteśmy tylko ludźmi i pierwsze wrażenie jest bardzo istotne. Nie musimy od razu kupować nowych ubrań na rozprawę. Wystarczy, że będą one schludne i czyste. Swoim wyglądem powinniśmy okazać szacunek do osób, które już niedługo podejmą decyzję o naszym dalszym losie.

Pamiętajmy, rozprawa rozwodowa to nie rewia mody, dlatego też i tutaj powinniśmy zachować umiar. Co istotne, za niewłaściwy ubiór i naruszenie powagi sądu, może być również nałożona na nas kara grzywny w wysokości do 3 tysięcy złotych. Tak więc, powinniśmy wystrzegać się:

 • krótkich spodenek,
 • mini spódniczek,
 • koszulek na ramiączkach lub bez,
 • wyzywających dekoltów,
 • sportowej odzieży,
 • rozciągniętych swetrów,
 • koszul, które wystają ze spodni,
 • sandałów, japonek, klapek,
 • wyzywającego makijażu,
 • odsłoniętych tatuaży,
 • nieuczesanych włosów.

Każdy dobry adwokat od rozwodów powie: Ubiór w sądzie ma potwierdzać Twoją wiarygodność. Nieodpowiedni, może ją obniżyć, co może wpłynąć negatywnie na wynik sprawy.

Niebagatelna rola świadków

Jeżeli decydujemy się na rozwód z orzeczeniem o winie, obecność świadków potwierdzających nasze stanowisko może okazać się kluczowa. Jeżeli mają oni zeznawać na pierwszej rozprawie, warto również zawczasu im o niej przypomnieć i także delikatnie zasugerować „odpowiedni wygląd”. Wiarygodność świadków, również nie jest bez znaczenia. Jeżeli np. byli oni wcześniej karani, np. za składanie fałszywych zeznań, wówczas, sąd może nie wziąć ich słów na poważnie.

Rozprawa rozwodowa ma na celu nie tylko rozwiązać związek małżeński, ale także często, pokazać, która strona jest winna, jego rozpadowi.

Adwokat ds. rozwodowych przygotuje dokumenty ale nie wszystkie …

Adwokat rozwodowy tuż przed rozprawą z pewnością będzie miał ze sobą wszelkie stosowne dokumenty i dowody, mające świadczyć na naszą korzyść. Przed udaniem się na rozprawę, sprawdźmy jednak, czy my mamy np. ze sobą dowód osobisty, który potwierdzi naszą tożsamość. Adwokat od rozwodów będzie naszym pełnomocnikiem, ale nawet i on nie jest w stanie zrobić wszystkiego.

Dlaczego nie warto kłamać adwokata?

W trakcie rozprawy sądowej mogą paść niewygodne dla strony pytania, na które zazwyczaj zmuszeni będziemy odpowiedzieć. Jeżeli tego nie zrobimy, może to świadczyć przeciwko nam, dlatego tak ważne jest wcześniejsze przygotowanie się. Tylko my wiemy, jak naprawdę wyglądało małżeństwo i jakich kompromitujących bądź niewłaściwych zachowań się dopuściliśmy. Warto omówić je wcześniej z adwokatem, nawet jeżeli są one wstydliwe, ponieważ w ten sposób jesteśmy w stanie zawczasu przygotować odpowiednią obronę. Pozwoli nam to jednocześnie zachować spokój i opanowanie, gdyby owe pytania padły na sali sądowej.

Rozprawa rozwodowa, czyli o czym jeszcze należy pamiętać?

Każdy dobry adwokat od rozwodów, przed podjęciem się reprezentowania nas w danej sprawie, musi wiedzieć, jaki jest nasz cel. Czy chcemy, by rozwód był przeprowadzony tylko dla „zasady”, czy też chcemy uzyskać wysokie alimenty, albo dążymy do eskalacji konfliktu, czy też sprawiedliwości? Bez uzyskania odpowiedzi na to pytanie, jego działanie nie będzie mogło być skuteczne. Żaden dobry adwokat rozwodowy nie podejmie się sprawy, bez wiedzy o tym, co chce uzyskać klient, decydując się na zakończenie związku małżeńskiego.

Pomoc adwokata na rozprawach rozwodowych, szczególnie tych z orzeczeniem o winie, wydaje się być niezbędna. Pamiętajmy, nie jest konieczna, ale może przyśpieszyć postępowanie, a nam oszczędzić czas i nerwy.

 

 

pin

Siedziba główna:
ul. Ariańska 18/7
31-505 Kraków

sprawdź na mapie
sent

Dane kontaktowe:

Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl

Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl