27 września 2022

Kryzys gospodarczy a rozwód, czyli rozwody 2022

adwokat-rozwod-krakow

Czy sytuacja ekonomiczna ma wpływ na liczbę rozwodów?

O tym jakie zmiany w rozwodach wprowadził rok 2022 pisaliśmy tutaj. Czy jednak miał on wpływ na zmniejszenie liczby rozwodów? Trwająca od początku 2022 roku wojna na Ukrainie, zaraz po pandemii koronawirusa stała się przyczyną rosnącej inflacji. Dotknął nas kryzys ekonomiczny. Jeszcze kilka lat temu kłopoty z pracą, kredyt na dom czy inne trudności finansowe sprawiały, że trudniej było podjąć decyzję o rozwodzie. Gdy gospodarka rozwija się wolniej, ludzie są mniej skłonni do rozwodu. Ale czy na pewno? Co zmienił w tym względzie rok 2022?

Kryzys gospodarczy a rozwód?

Jeszcze kilkanaście lat temu kryzys ekonomiczny powodował to, że pary rzadziej podejmowały decyzję o zakończeniu małżeństwa. Od czasu krachu na giełdach finansowych, który miał miejsce w 2008 roku liczba rozwodów zaczęła spadać. W 2010 roku było ich tylko 60 tysięcy, czyli o ponad 12 tysięcy mniej, niż jeszcze 4 lata wcześniej. Wiele par bało się drastycznego obniżenia standardu życia, tym bardziej, że sam rozwód łączy się z wniesieniem opłaty sądowej, na którą wiele osób nie mogło sobie pozwolić, tym bardziej, jeżeli weźmiemy pod uwagę również honorarium pełnomocnika. Adwokat od rozwodów często jest bowiem niezbędny, aby móc uzyskać m.in. rozwód z orzeczeniem o winie, czy też wyższe alimenty na dziecko. Prowadzone były także badania w tym względzie. W artykule J.J. Sztaudyngera, Rodzinny kapitał społeczny a wzrost gospodarczy, czy też w książce L. Kocika, Rodzina w obliczu wartości i wzorów ponowoczesnego świata, (obie publikacje pochodzą z lat 2006-2010) można przeczytać, że wzrost poziomu gospodarczego i dobrobytu ogranicza, w Polsce, liczbę zawieranych małżeństw, jednocześnie powodując narastanie zjawiska rozwodów.

Demografowie przyczyn zmniejszenia liczby rozwodów, w czasie kryzysu ekonomicznego, upatrują m.in. w mało stabilnej sytuacji gospodarczej i pogarszającej się w tym czasie sytuacji na rynku pracy. Ludzie dużo ostrożniej podejmowali decyzję o separacji czy rozstaniu, ponieważ życie w pojedynkę często oznaczało drastyczne pogorszenie standardu życia, zwłaszcza gdy jedno z małżonków traciło pracę. Dodatkowo elementem scalającym związek był kredyt mieszkaniowy. Z badań dr. Szukalskiego, który analizuje wpływ sytuacji ekonomicznej rodzin na zjawiska demograficzne wynika wyraźnie, że chociaż za liczbę rozwodów w dużej mierze odpowiada obyczajowość społeczna, to jednak sytuacja gospodarcza wydaje się czynnikiem dominującym, np. liczba rozwodów spadła drastycznie z 48 tys. w 1985 roku do 26 tys. w 1992 roku. Powodem takiego stanu były problemy mieszkaniowe i rosnące bezrobocie po wejściu w gospodarkę wolnorynkową.

Rozwód 2022 a kryzys gospodarczy

Rok 2022 zmienił zachowania Polaków. Mimo spodziewanego wzrostu rozwodów w czasie pandemii można było zauważyć, że liczba pozwów pozostała na mniej więcej stałym poziomie, a niewielkie spadki były spowodowane tym, że wiele sądów w tym czasie było zamkniętych, lub tez pracowało w ograniczonym zakresie. Tymczasem rok 2022 pokazuje, że obecnie wielu małżonków, którzy przechodzą kryzys gospodarczy, odkłada wnoszenie pozwu o rozwód właśnie ze względu na kwestie ekonomiczne, w tym np. rosnące kredyty hipoteczne. Należy także pamiętać, że jeszcze rok wcześniej wiele osób straciło swoje biznesy lub pracę i musieli znaleźć się w nowej rzeczywistości, przez co sprawy osobiste często schodziły na ‘dalszy plan”.

Spada nie tylko liczba rozwodów, ale także porad prawnych w zakresie prawa rodzinnego. Mniej osób decyduje się również na terapię czy mediacje rodzinne. Pojawia się jednak pytanie, czy warto tkwić w złym małżeństwie tylko z obawy o trudną sytuację ekonomiczną, a może ta, będzie dla nas szansą na „nowe życie bez kata”. Nierzadko bowiem również w małżeństwach dochodzi do przemocy ekonomicznej.

Jeżeli macie pytania dotyczące rozwodu, zapraszamy do kontaktu.

Siedziba główna:
ul. Ariańska 18/7
31-505 Kraków

sprawdź na mapie

Dane kontaktowe:

Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl

Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl