26 kwietnia 2022

Kim jest i jak wygląda praca adwokata? Dlaczego warto skorzystać z pomocy adwokata?

adwokat-a-prawnik

Raczej każdy z nas wie, kim jest adwokat. W telewizji pojawia się wiele różnych programów, gdzie możemy obserwować, jak wygląda ich praca. Nie każdy jednak wie, jak wygląda ona od tzw. „kuchni”. Większość z nas błędnie zakłada, że ogranicza się ona do napisania kilku pism oraz reprezentowania klienta przed sądem. Tak naprawdę ów praca jest znacznie bardziej skomplikowana i wymaga nie tylko starannej wiedzy, ale poświęcenia wielu godzin przygotowań do samej rozprawy, która zazwyczaj trwa ok 30 – 45 min. Jak więc wygląda praca adwokata i dlaczego warto skorzystać z jego pomocy?

Kim jest adwokat?

Adwokat potocznie zwany mecenasem to specjalista w dziedzinie prawa, który może poszczycić się gruntownym wykształceniem, zdanym egzaminem adwokackim, a także wpisem na listę adwokatów w okręgowej radzie adwokackiej.

Czym zajmuje się adwokat?

Zakres pracy adwokata jest bardzo szeroki. Zajmuje się on:

  • udzielaniem pomocy prawnej,
  • opiniowaniem,
  • opracowywaniem aktów prawnych,
  • występowaniem przed sądem,
  • reprezentowaniem klientów przed urzędami,
  • tworzeniem umów, statusów, a także innych dokumentów, które mają charakter prawny.

Jak pracuje adwokat, czyli dlaczego praca adwokata nie jest prosta?

Każda sprawa, która zostaje powierzona dobremu adwokatowi jest rozpatrywana indywidualnie, co oznacza, że musi się on do niej szczegółowo przygotować. To nie jest tylko reprezentowanie klienta w sądzie i napisanie wniosku czy odwołania. Przede wszystkim adwokat przeprowadza szczegółowy wywiad, podczas którego poznaje jego cele, czyli co chce on osiągnąć? Zbiera dowody od klienta a następnie przystępuje do pracy, już bez jego udziału. Oczywiście w tym czasie przygotowuje on wnioski i pisma, ale również stara się przygotować na różne scenariusze, z którymi może mieć do czynienia na rozprawie przed sądem. Potencjalnie prosta sprawa może bowiem okazać się bardziej skomplikowana gdy druga strona przedstawi swoje dowody, o których nie wiedział klient. Stąd też ważne jest również odwołanie się do różnych aktów prawnych i tzw. kruczków prawnych, a umiejętność ich odnajdywania może okazać się niezbędna by wygrać sprawę. Tak więc, przygotowanie do samej rozprawy często trwa kilka godzin lub dni, gdy konieczne są dodatkowe konsultacje z klientem i rozszerzenie materiału dowodowego.

Jaka jest różnica między prawnikiem a adwokatem? Prawnik a adwokat

Wydawać by się mogło, że słowa prawnik i adwokat to synonimy, które można stosować zamiennie. Nic bardziej mylnego. Prawnik to osoba, która ukończyła studia prawnicze i posiada tytuł co najmniej magistra. Może on otworzyć kancelarię i udzielać porad prawnych, ale nie obowiązuje go kodeks etyki zawodowej i nie podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej. Nie musi także posiadać ubezpieczenia od czynności cywilno – prawnych, tak więc nie daje żadnego zabezpieczenia swoim klientom. Może ich wprawdzie reprezentować w sądzie, ale tylko w sytuacji, gdy ma podpisaną stałą umowę do zarządzania ich majątkiem.

Adwokat z kolei również ma ukończone studia prawnicze, a dodatkowo ukończył trzyletnie szkolenie aplikacyjne i pozytywnie zdał egzamin adwokacki, a także uzyskał wpis na listę adwokatów w okręgowej radzie adwokackiej. Niezależnie od tego, czy jest to adwokat od spraw rodzinnych, karnych czy cywilnych ma on najszersze uprawnienia wśród zawodów prawniczych. Prowadzi własną działalność i może reprezentować klientów przed sądami wszystkich instancji. Jest on także zobowiązany do zachowania tajemnicy adwokackiej i nie może zostać z niej zwolniony. Podlega wiec kodeksowi etyki zawodowej.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy adwokata?

Prowadzenie sprawy z udziałem adwokata jest znacznie prostsze aniżeli samodzielnie. Nie musimy studiować skomplikowanych przepisów, zastanawiać się jak napisać pismo czy odwołanie – wszystko to zrobi za nas doświadczony adwokat, który dodatkowo w przystępny sposób wyjaśni zawiłe paragrafy. Do nas wyłącznie należeć będzie odpowiednie przygotowanie do rozprawy, wyciszenie się oraz zastanowienie nad ewentualnymi odpowiedziami na pytania, które mogą nam zostać zadane.

Nawiązując współprace z profesjonalną kancelarią adwokacką zyskujemy wymierne korzyści, na które nie mogą liczyć klienci kancelarii prawnych.

Siedziba główna:
ul. Ariańska 18/7
31-505 Kraków

sprawdź na mapie

Dane kontaktowe:

Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl

Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl