Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl
Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl
Raczej każdy z nas wie, kim jest adwokat. W telewizji pojawia się wiele różnych programów, gdzie możemy obserwować, jak wygląda ich praca. Nie każdy jednak wie, jak wygląda ona od tzw. „kuchni”. Większość z nas błędnie zakłada, że ogranicza się ona do napisania kilku pism oraz reprezentowania klienta przed sądem. Tak naprawdę ów praca jest znacznie bardziej skomplikowana i wymaga nie tylko starannej wiedzy, ale poświęcenia wielu godzin przygotowań do samej rozprawy, która zazwyczaj trwa ok 30 – 45 min. Jak więc wygląda praca adwokata i dlaczego warto skorzystać z jego pomocy?
Adwokat potocznie zwany mecenasem to specjalista w dziedzinie prawa, który może poszczycić się gruntownym wykształceniem, zdanym egzaminem adwokackim, a także wpisem na listę adwokatów w okręgowej radzie adwokackiej.
Zakres pracy adwokata jest bardzo szeroki. Zajmuje się on:
Każda sprawa, która zostaje powierzona dobremu adwokatowi jest rozpatrywana indywidualnie, co oznacza, że musi się on do niej szczegółowo przygotować. To nie jest tylko reprezentowanie klienta w sądzie i napisanie wniosku czy odwołania. Przede wszystkim adwokat przeprowadza szczegółowy wywiad, podczas którego poznaje jego cele, czyli co chce on osiągnąć? Zbiera dowody od klienta a następnie przystępuje do pracy, już bez jego udziału. Oczywiście w tym czasie przygotowuje on wnioski i pisma, ale również stara się przygotować na różne scenariusze, z którymi może mieć do czynienia na rozprawie przed sądem. Potencjalnie prosta sprawa może bowiem okazać się bardziej skomplikowana gdy druga strona przedstawi swoje dowody, o których nie wiedział klient. Stąd też ważne jest również odwołanie się do różnych aktów prawnych i tzw. kruczków prawnych, a umiejętność ich odnajdywania może okazać się niezbędna by wygrać sprawę. Tak więc, przygotowanie do samej rozprawy często trwa kilka godzin lub dni, gdy konieczne są dodatkowe konsultacje z klientem i rozszerzenie materiału dowodowego.
Wydawać by się mogło, że słowa prawnik i adwokat to synonimy, które można stosować zamiennie. Nic bardziej mylnego. Prawnik to osoba, która ukończyła studia prawnicze i posiada tytuł co najmniej magistra. Może on otworzyć kancelarię i udzielać porad prawnych, ale nie obowiązuje go kodeks etyki zawodowej i nie podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej. Nie musi także posiadać ubezpieczenia od czynności cywilno – prawnych, tak więc nie daje żadnego zabezpieczenia swoim klientom. Może ich wprawdzie reprezentować w sądzie, ale tylko w sytuacji, gdy ma podpisaną stałą umowę do zarządzania ich majątkiem.
Adwokat z kolei również ma ukończone studia prawnicze, a dodatkowo ukończył trzyletnie szkolenie aplikacyjne i pozytywnie zdał egzamin adwokacki, a także uzyskał wpis na listę adwokatów w okręgowej radzie adwokackiej. Niezależnie od tego, czy jest to adwokat od spraw rodzinnych, karnych czy cywilnych ma on najszersze uprawnienia wśród zawodów prawniczych. Prowadzi własną działalność i może reprezentować klientów przed sądami wszystkich instancji. Jest on także zobowiązany do zachowania tajemnicy adwokackiej i nie może zostać z niej zwolniony. Podlega wiec kodeksowi etyki zawodowej.
Prowadzenie sprawy z udziałem adwokata jest znacznie prostsze aniżeli samodzielnie. Nie musimy studiować skomplikowanych przepisów, zastanawiać się jak napisać pismo czy odwołanie – wszystko to zrobi za nas doświadczony adwokat, który dodatkowo w przystępny sposób wyjaśni zawiłe paragrafy. Do nas wyłącznie należeć będzie odpowiednie przygotowanie do rozprawy, wyciszenie się oraz zastanowienie nad ewentualnymi odpowiedziami na pytania, które mogą nam zostać zadane.
Nawiązując współprace z profesjonalną kancelarią adwokacką zyskujemy wymierne korzyści, na które nie mogą liczyć klienci kancelarii prawnych.
Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl
Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl