25 maja 2023

Jak uniknąć wysokich alimentów?

wysokie-alimenty-na-dziecko

Jak uniknąć wysokich alimentów? Z takim pytaniem zwraca się do nas wielu klientów. Pomijamy tutaj oczywiście osoby, które z różnych przyczyn chcą się całkowicie uchylić od ich płacenia. Takiej praktyki, oczywiście nie popieramy, aczkolwiek prawdą jest, że w wielu przypadkach Sąd zasądza znacznie zawyżone kwoty, rzędu nawet kilku tysięcy złotych. W związku z powyższym dzisiaj odpowiadamy na pytanie, jak uniknąć wysokich alimentów?

Wysokie alimenty na dziecko, czyli jak uchronić się przed zachłannym ex-małżonkiem?

Statystyki wyraźnie wskazują, że bardzo dużo osób uchyla się od płacenia alimentów na dziecko. Przypominamy, że niealimentacja jest karalna. Coraz częściej jednak zdarza się, że to druga strona, wyraźnie zawyża potrzeby dziecka i dąży do uzyskania jak najwyższej, przekraczającej możliwości finansowe, kwoty. Nierzadko ma to miejsce wówczas, gdy partnerzy są ze sobą skonfliktowani.

Aby uniknąć płacenia wysokich alimentów na dziecko powinieneś:

Ustal rzeczywiste dochody

Jeżeli uważasz, że kwota alimentów jest zbyt wysoka, w pierwszej kolejności powinniśmy przedstawić dokładne i rzeczywiste informacje dotyczące własnych dochodów. Może to wymagać zebrania dokumentów finansowych, takich jak wyciągi bankowe, zeznania podatkowe itp. Oczywiście jeżeli prowadzimy własną działalność gospodarczą, ustalenie rzeczywistych dochodów może być trudniejsze, tym bardziej, że są one uzależnione od wielu czynników, aczkolwiek w tym przypadku warto rzetelnie podejść do sprawy. Zdecydowanie nie opłaci nam się ich ukrywanie i wykazywanie np. strat finansowych, ponieważ Sąd weźmie w takim wypadku nasze możliwości finansowe.

Utrzymuj dobry kontakt z drugim rodzicem

Nawet, jeżeli rozwód był dla Państwa problematycznym i trudnym przeżyciem, warto utrzymywać dobre stosunki z drugim rodzicem. Przy ustalaniu alimentów Sąd bierze także pod uwagę te relacje. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, by np. w zamian za niższe alimenty na dziecko, opłacać mu dodatkowe zajęcia językowe.

Zbierz dowody

Jeśli uważasz, że wysokość alimentów jest niewłaściwie ustalona, gromadź dokumenty i dowody, które mogą potwierdzić twoje argumenty. Mogą to być dokumenty dotyczące kosztów utrzymania dziecka, twojej sytuacji finansowej lub innych czynników, które mogą mieć wpływ na wysokość świadczenia.

Obniżenie wysokości alimentów na dziecko

Pamiętaj! Nawet jeżeli sąd zasądzi jakąś kwotę alimentów, zawsze możesz się starać o ich obniżenie. Warunkiem obniżenia świadczenia jest udowodnienie przed Sądem, że nasze możliwości finansowe uległy pogorszeniu lub sytuacja finansowa osoby otrzymującej świadczenie alimentacyjne się poprawiła.

Przeważnie sprawy tego typu trwają średnio nieco ponad rok czasu, dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata od spraw rodzinnych, który może przyśpieszyć postępowanie.

Skontaktuj się z prawnikiem

Adwokat od spraw rodzinnych może nam pomóc nie tylko obniżyć wysokość alimentów na dziecko, ale także już na etapie ich ustalania, pomóc w zasądzeniu satysfakcjonującej dla obu stron kwoty. Dobry prawnik będzie mógł ocenić naszą sytuację, zapoznając się z dokumentami, a następnie udzielając porad prawnych dostosowanych do konkretnej sprawy. Pomoże także skompletować wszystkie dokumenty, które mogą być istotne dla sprawy.

Pamiętaj, dobry adwokat od spraw rodzinnych może Ci pomóc uniknąć wysokich alimentów, reprezentując Cię na każdym etapie postępowania.

Zapraszamy do kontaktu.

pin

Siedziba główna:
ul. Ariańska 18/7
31-505 Kraków

sprawdź na mapie
sent

Dane kontaktowe:

Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl

Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl