6 września 2021

Czy istnieje odpowiedni moment na rozwód?

czas na rozwód adwokat

O rozwodach napisaliśmy już wiele, dlatego dziś pytamy, czy istnieje odpowiedni moment na rozwód i kiedy się na niego zdecydować? Czy zostać z sobą dla dobra dzieci, a może lepiej żyć osobno a szczęśliwie?

Rozwód bez orzekania o winie

To, że wiele osób decyduje się na rozwód nie oznacza od razu, że będzie się starać o rozwód z orzeczeniem o winie. Coraz częściej, wolimy jak najszybciej zakończyć sprawę i niejako rozpocząć nowe życie, aniżeli „użerać się w sądzie” z byłym małżonkiem. Jesteśmy coraz bardziej niezależni, w tym również finansowo, że staranie się o dodatkowe alimenty na żonę, czy wyższe alimenty na dziecko jest dla nas sprawą drugorzędną. Nic więc dziwnego, że z roku na rok rośnie liczba rozwodów, w których główną przyczyną jest „niezgodność charakterów”. Niedochowanie wierności małżeńskiej, czy nadużywanie alkoholu, coraz rzadziej wskazywane jest przez ex małżonków za przyczynę ich rozwodu.

Warto w tym miejscu przytoczyć nieco statystyk. I tak tylko w 2020 roku, w tym samym okresie zawarto 14,1 tys. małżeństw, a orzeczono 15,8 tys. rozwodów i 200 separacji….

Rozwód, czy trwanie z sobą dla dobra dzieci?

Badania doktor Judith Wallerstein (psycholog i badacz, która przez ponad 25 lat badań wpływ rozwodu na zaangażowanie dzieci) wykazały, że dla prawidłowego rozwoju dzieci lepsze jest wychowanie z dwojgiem rodziców, nawet jeżeli się nie kochają. Jest to dla nieletnich znacznie lepsze niż rozwód, pod warunkiem, że rodzice mimo sporów potrafią się ze sobą dogadać. W swojej książce „The Unexpected Legacy of Divorce” wskazywała, że nawet najlepszy rozwód nie będzie w stanie dorównać dobrze zarządzanemu małżeństwu bez miłości. Pojawia się jednak pytanie, a co w sytuacji, gdy rodzice nie potrafią się konstruktywnie kłócić, a awantury i nieporozumienia, w tym przemoc jest niemal na porządku dziennym?

Pamiętajmy także o tym, że dziecko widzi emocjonalną pustkę rodziców i to, że są z sobą wyłącznie dla nich. Czy więc warto?

A może terapia?

Niekiedy terapia dla par może być skutecznym rozwiązaniem. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że muszą być do niej przekonane obie strony, a nie tylko jedna. W przeciwnym wypadku terapia będzie tylko stratą czasu, a decyzja o rozwodzie będzie wyłącznie odroczona w czasie.

Faktem jest, że nie ma idealnego momentu na rozwód. Jest to decyzja trudna dla obu stron, szczególnie, gdy w grę wchodzą także małoletnie dzieci, dlatego zanim się na niego zdecydujemy warto:

  • Zastanowić się, czy zrobiło się wszystko, aby uratować małżeństwo?
  • Upewnić się, że była to decyzja przemyślana.
  • Rozważyć koszty pozostania w relacji lub jej zakończenia.
  • Przemyśleć wszystkie, nawet długofalowe, konsekwencje, w tym dobro małoletnich dzieci.

Pamiętaj! Nigdy nie podejmuj decyzji o rozwodzie pod wpływem silnych emocji. Odczekaj dzień lub dwa i zadaj sobie pytanie: Jak chcę, aby wyglądało moje życie za 5 lat i czy coś zmieni się w moim związku w tym czasie?

A w sprawach trudnych skontaktuj się z nami. Zapraszamy.

Siedziba główna:
ul. Ariańska 18/7
31-505 Kraków

sprawdź na mapie

Dane kontaktowe:

Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl

Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl