28 lutego 2024

Czego nie robić w trakcie rozwodu?

adwokat-rozwód

Rozwód może być jednym z najtrudniejszych wyzwań, przed którą mogą stanąć małżeństwa, z różnych przyczyn. Emocje, stres i napięcie mogą sprawić, że popełnimy błędy, które będą miały długotrwałe konsekwencje. Dlatego też, gdy jesteśmy w trakcie rozwodu, ważne jest, aby zachować zimną krew i unikać pewnych zachowań, które mogą tylko pogorszyć sytuację. W tym artykule przyjrzymy się temu, czego unikać w trakcie rozwodu?

Ignorowanie wezwań sądowych

Czasami wydaje nam się, że najlepszym rozwiązaniem mogłoby się stać zignorowanie wezwań sądowych. Bo skoro ich nie odbieramy, to sąd nie może orzec rozwodu. Nic bardziej mylnego. Otrzymanie takiego dokumentu zobowiązuje do odpowiedzi. Wniesiony pozew o rozwód niekoniecznie może się nim zakończyć. W niektórych przypadkach sąd odmówi jego udzielenia, np. wówczas, gdy ucierpieć miałoby na tym dobro małoletniego dziecka lub dzieci. Odpisując z kolei na pozew możemy wyjaśnić nasze stanowisko w sprawie, a tym samym określić, czy tego chcemy. Oczywiście, jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, jak napisać odpowiedź do sądu, warto skorzystać z pomocy adwokata od spraw rodzinnych, który nie tylko, w naszym imieniu, napisze za nas pismo, ale także może nas poprowadzić przez całe postępowanie.

Decydowanie pod wpływem emocji i wybuchy emocji

Rozwód może, i najczęściej wywołuje silne emocje. Warto jednak unikać eskalacji konfliktów i wybuchów gniewu. Zachowanie spokoju pomoże w utrzymaniu klarownej perspektywy i ułatwi rozwiązanie problemów. Kierowanie się emocjami, a nie faktami, może doprowadzić do wydłużenia się procesu, a co za tym idzie zwiększy koszty rozwodu. Warto więc czasem usiąść i zastanowić się, czego ja tak naprawdę chcę. Czy czasem nie jest tak, że zależy mi tylko na ukaraniu ex małżonka, stąd też dlatego staram się o rozwód z orzeczeniem o winie i alimenty na siebie i dziecko.

Ignorowanie potrzeb dzieci i wywieranie na nich presji

Jeśli mamy dzieci, pamiętajmy, że dla nich to również trudny czas. Podobnie jak małżonkowie mogą odczuwać one różne emocje, od smutku, przez złość i gniew, na rozczarowaniu kończąc itp. W związku z czym ważne jest aby być dla nich obecnym wsparciem emocjonalnym i zapewniać im stabilność, nawet wówczas, gdy nasze relacje z byłym partnerem/ką są napięte. Musimy pamiętać o tym, że dla dobra małoletnich najlepiej będzie, jeżeli pozostaną one neutralne. Nie możemy więc ich obarczać naszymi problemami, ani tym bardziej nastawiać dziecko przeciwko drugiemu z rodziców.

Ukrywanie majątku

Szczerość jest kluczowa w trakcie procesu rozwodowego. Ukrywanie majątku może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, w tym do utraty zaufania sądu, co z kolei może prowadzić, do niekorzystnego dla nas wyroku. Jeżeli nie mieliśmy podpisanej intercyzy, warto pamiętać o tym, że w momencie zawarcia związku małżeńskiego dochodzi do ustanowienia wspólności majątkowej, a co za tym idzie majątek zgromadzony w trakcie rozwodu dzielony jest po równo.

Pochopne podejmowanie decyzji

Postarajmy się unikać podejmowania pochopnych decyzji, takich jak szybkie ustępstwa, aby tylko jak najszybciej zakończyć proces rozwodowy. Warto starannie przemyśleć każdy krok. W tym celu zaleca się skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej. Doświadczony adwokat od rozwodów może nas przeprowadzić przez całe postępowanie, a jednocześnie doradzi, w sytuacji, gdy będziemy podejmować kluczowe dla sprawy decyzje.

Walka o każdy detal

Nie warto angażować się w bitwy o każdy drobny szczegół. Wybierzmy swoje bitwy mądrze i skoncentrujmy się na tym, co naprawdę ważne dla nas i naszej przyszłości.

Ignorowanie swojego zdrowia psychicznego

Dbanie o własne zdrowie psychiczne to podstawa. Tak jak to już zostało powiedziane, rozwód jest trudnym czasem dla stron, dlatego nie wolno zapominać o sobie i swoich potrzebach. Warto więc znaleźć oparcie w rodzinie i przyjaciołach, którzy pomogą nam przejść przez ten trudny dla nas czas. Nierzadko także pomocne może okazać się wsparcie psychologa czy też nawet psychiatry, który po zapoznaniu się z naszą sprawą może nam przepisać odpowiednie środki na uspokojenie czy sen.

Warto starać się nie zagłuszać swoich emocji, ani też nie zaniedbywać własnych potrzeb w imię dobra innych. Rozwód może być bolesnym doświadczeniem, ale pamiętajmy, że to tylko etap w naszym życiu. Popatrzmy z nadzieją w przyszłość i dążmy do budowania lepszego jutra dla siebie i swoich bliskich.

Pamiętajmy także, że każdy rozwód jest inny, ale unikanie wyżej wskazanych błędów może pomóc nam przejść przez ten proces w sposób bardziej spokojny i skuteczny. W razie pytań zapraszamy do kontaktu.

Siedziba główna:
ul. Ariańska 18/7
31-505 Kraków

sprawdź na mapie

Dane kontaktowe:

Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl

Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl