26 maja 2021

Zdrada a rozwód okiem adwokata

adwokat od rozwodów Kraków

Przyczyn rozwodów może być wiele i pisaliśmy o tym w innym naszym artykule. Dzisiaj jednak chcieliśmy poruszyć kwestię zdrady i tego dlaczego powoduje ona rozkład pożycia małżeńskiego. Czy po zdradzie zawsze należy brać rozwód? Na te i podobne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Zdrada przyczyną rozwodów

Nie ma się co dziwić, że zdrada jednego z małżonków jest wydarzeniem przykrym i bolesnym i często prowadzi zakończenia związku czy to małżeństwa czy też związku partnerskiego. Zdradzona osoba czuje się zraniona, pokrzywdzona i nierzadko również spada jej samoocena. Zadaje sobie bowiem pytania: co ze mną jest nie tak, że on/ona potrzebował/a kogoś innego? Pojawia się także niechęć do intymnych zbliżeń, rozmów, a nawet widoku współmałżonka, który dopuścił się zdrady. To wszystko z kolei niszczy zaufanie, które jest jednym z fundamentów związku.

Zdrada niesie także szereg innych konsekwencji dla dalszego funkcjonowania małżeństwa, poza rozwodem pojawia się również agresja i myśli dotyczące podjęcia podobnych działań odwetowych – zdrada za zdradę.  Pamiętajmy jednak, że nielojalny partner również odczuwa emocje negatywne – poczucie winy i wstyd, szczególnie wówczas, gdy jego uczucia względem współmałżonka nadal są żywe.

W Polsce instytucja rodziny i małżeństwa odgrywa istotną rolę. Poligamia jest niezgodna z prawem i kulturowo piętnowana, nic więc dziwnego, że negatywne emocje związane ze zdradą

Kiedy warto walczyć o związek, czyli kiedy rozwód nie jest dobrą decyzją?

Istnieje kilka powodów dla których warto wstrzymać się z rozwodem mimo zdrady współmałżonka:

 • Między małżonkami mimo zdrady istnieje więź uczuciowa, w tym bliskość i intymność relacji.
 • Powód zdrady był błachy.
 • Istnieje realna szansa i chęć naprawy relacji.
 • Niewierny małżonek ma poczucie winy.
 • Małżeństwo stanowi ważną wartość w życiu obojga partnerów.

Jeżeli występują przesłanki do tego, że warto walczyć o związek należy zastanowić się nad terapią małżeńską, aby przepracować negatywne emocje związane ze zdradą. Może się bowiem zdarzyć, że zdradzony partner, nieświadomie będzie „torpedować” związek i przy błahym potknięciu będzie wypominał zdradę, co oczywiście niw wpływa pozytywnie na relację.

Kiedy warto wziąć rozwód?

 • Między małżonkowi nie istnieje już głęboka więź uczuciowa.
 • Zdrada ma charakter emocjonalny i nielojalny partner zbudował głęboką więź uczuciową poza małżeństwem.
 • Osoba zdradzona nie potrafi wybaczyć zdrady.
 • Brak skruchy.
 • Brak wspólnych wartości.
 • Brak poprawy.

Zdrada a rozwód z orzeczeniem o winie

Zdrada małżonka może być przesłanką do ubiegania się o rozwód z orzeczeniem o winie, o którym więcej pisaliśmy tutaj. Często jednak zdarza się tak, że winny małżonek nie chce udzielić rozwodu, a zdradzony nie potrafi wybaczyć i nie chce dalej tkwić w relacji w której nie istnieje więź między partnerami. W takich sytuacjach pomoże nam adwokat od rozwodów, którzy będzie nas reprezentować na każdym etapie postępowania. Pamiętajmy! Rozwód z orzeczeniem o winie czy bez pociąga za sobą wiele konsekwencji prawnych, dlatego warto zawczasu dobrze przemyśleć decyzję. Nie każda zdrada musi do niego od razu prowadzić, ale doświadczenie pokazuje, że jest ona istotnym powodem, który prowadzi do trwałego zakończenia pożycia małżeńskiego.

 

Siedziba główna:
ul. Ariańska 18/7
31-505 Kraków

sprawdź na mapie

Dane kontaktowe:

Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl

Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl