Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl
Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl
W dobie możliwości łatwego przekraczania granic Unii Europejskiej, o uprowadzenie dziecka za granicę wcale nie jest tak trudno. Granice bowiem pozostają otwarte i zazwyczaj nikt nas nie kontroluje. Konwencja Haska wprawdzie gwarantuje przyśpieszoną procedurę, mającą na celu jak najszybsze oddanie dziecka prawowitemu opiekunowi, niemniej jednak trzeba dopełnić szeregu niezbędnych formalności. Jednym z nich jest wniosek o zwrot uprowadzonego za granicę dziecka. Jak go napisać i jakie wymogi formalne muszą zostać spełnione?
Wniosek o zwrot dziecka na podstawie Konwencji Haskiej może zostać złożony za pośrednictwem organu centralnego państwa stałego pobytu dziecka do organu centralnego państwa wezwanego, czyli tam gdzie obecnie dziecko przebywa.
W przypadku Polski, organem właściwym, do którego składamy wniosek o zwrot dziecka jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Jego obowiązki i działanie regulują przepisy ustawy z dn. 26 stycznia 2018 roku., o wykonywaniu niektórych czynności organu centralnego w sprawach rodzinnych z zakresu obrotu prawnego na podstawie prawa Unii Europejskiej i umów międzynarodowych (odwołanie: Dz.U. 2018, poz. 416).
Wniosek o zwrot dziecka winien być napisany według określonego wzoru. Musi spełniać wszelkie wymogi formalne, aby mógł on zostać przyjęty. Do wniosku należy dołączyć także wszelkie niezbędne dokumenty. Zgodnie z artykułem 8 Konwencji Haskiej, powinien on zawierać:
Oprócz tego, do wniosku należy dołączyć:
Formularze i wzory wniosków o zwrot dziecka na podstawie Konwencji Haskiej można znaleźć na stronie rządowej. Koszty jego tłumaczenia, co do zasady obciążają wnioskodawcę, lecz może być on z nich także zwolniony na podstawie art. 9 z ustawy dnia 26 stycznia 2018 roku., o wykonywaniu niektórych czynności organu centralnego w sprawach rodzinnych z zakresu obrotu prawnego na podstawie prawa Unii Europejskiej i umów międzynarodowych (odwołanie: Dz.U. 2018, poz. 416).
W związku z tym, że sprawy o uprowadzenie dziecka za granicę, są dla rodziców wyczerpujące emocjonalnie rekomendujemy, by skorzystać w tym przypadku z pomocy doświadczonego adwokata, który w naszym imieniu sporządzi stosowne wnioski, a także zadba o to, by wszelkie wymogi formalne związane ze zwrotem dziecka zostały dopełnione.
Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl
Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl