5 sierpnia 2024

Rozwód jako forma przemocy wobec dziecka, czyli kiedy rozwód jest najlepszym rozwiązaniem?

adwokat-rozwód-dzieci

O tym, że rozwód rodziców jest dla dzieci bardzo emocjonalnym przeżyciem napisano już niejedną publikację. I My również, jako adwokaci od rozwodów, postanowiliśmy podjąć ten temat. Dlaczego, ponieważ w naszej praktyce zawodowej spotkaliśmy się z wieloma różnymi sytuacjami, nawet takimi, że już był złożony pozew o rozwód do sądu, a nagle jedna ze stron zdecydowała, że jednak da jeszcze jedną szansę mężowi/żonie dla tzw. „dobra dzieci” i… za miesiąc wracała do Nas by wznowić temat. Piszemy o tym, dlatego, że wiele osób decyduje się zostać w niesatysfakcjonującym ich małżeństwie lub takim, gdzie stosowana jest przemoc tylko dlatego, że są dzieci. Koniecznie przeczytajcie, dlaczego rozwód jest lepszym rozwiązaniem i kiedy warto ratować małżeństwo?

Rozwód to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, jakie mogą spotkać rodzinę. Zazwyczaj wiąże się z bólem, smutkiem i rozczarowaniem zarówno dla małżonków, jak i dla dzieci. Często mówi się o rozwodzie jako o traumie, której dzieci nigdy nie powinny przechodzić. Niemniej jednak, istnieją sytuacje, w których rozwód staje się nieuniknionym i nawet koniecznym rozwiązaniem. Warto zastanowić się, czy i kiedy rozwód może być formą przemocy wobec dziecka, a kiedy jest najlepszym wyjściem dla wszystkich zaangażowanych stron.

Rozwód rodziców jako forma przemocy?

Kilka lat temu na jednym z popularnych blogów parentingowych pojawił się wpis dotyczący dawania dziecku klapsów przez rodziców za złe zachowania. Pomijamy tutaj zasadność takiej formy kary, lecz przyjrzeliśmy się bliżej komentarzom pod artykułem, jeden z nich sugerował wyraźnie, że „Największą karą i przemocą wobec dziecka, jaką może im wyrządzić rodzic nie jest klaps, a właśnie rozwód”. Co więcej, bardzo duża osób zgodziła się z owym twierdzeniem, dodając, że dziecko powinno mieć dwójkę rodziców. I owszem każdy młody człowiek ma do tego prawo, ale apelujemy również o rozsądek, by nie doszło do tragedii, o których piszą coraz częściej media.

Pamiętajmy, rozwód sam w sobie nie jest aktem przemocy. Jednak sposób, w jaki jest przeprowadzany, może mieć destrukcyjny wpływ na psychikę dziecka. W szczególności, gdy rodzice:

  1. Używają dziecka jako narzędzia w konflikcie, wciągając je w swoje spory i próby uzyskania przewagi nad drugą stroną.
  2. Publicznie krytykują drugiego rodzica przy dziecku lub przed rodziną i przyjaciółmi, niszcząc tym samym jego poczucie bezpieczeństwa i stabilności.
  3. Unikają odpowiedzialności i obarczają dziecko obowiązkami, które są niewspółmierne do jego wieku i możliwości emocjonalnych.

Takie zachowania mogą prowadzić do głębokich ran emocjonalnych, poczucia winy, lęku i niskiej samooceny u dziecka. W skrajnych przypadkach mogą nawet być uznane za formę emocjonalnej przemocy wobec dziecka.

Kiedy rozwód rodziców jest najlepszą z możliwych decyzji?

Odpowiedź na to pytanie powinna być jednoznaczna, jak się jednak okazuje nie zawsze tak jest. Często dzwonią Państwo do nas mówiąc, że jest Wam potrzebny dobry adwokat od rozwodów, ponieważ Wasz sytuacja jest skomplikowana. Opowiadają Państwo o różnych formach przemocy, czy to fizycznej czy ekonomicznej, czy też bardziej subtelnej psychicznej. Subtelnej, ponieważ trudniejszej do udowodnienia. Staramy się zawsze zrozumieć Państwa sytuację, szczególnie gdy w grę wchodzą również małoletnie dzieci,  rekomendując zamiast rozwodu tymczasowo separację. Nierzadko jednak przychodzą do nas pobite przez mężów kobiety, z wieloma siniakami lub nawet złamaniami, które potrzebują natychmiastowej pomocy, dla siebie i dzieci. Nie czekajmy, ponieważ naprawdę może dojść do tragedii, tym bardziej w sytuacji gdy druga strona nie widzi swojej winy.

Drodzy rodzice macie tylko jedno życie, które warto przeżyć w spokoju i szczęściu, a nie w strachu o siebie i swoje dzieci.

Nieustanne kłótnie rodziców są dla dzieci większą traumą niż rozwód, tym bardziej, że często w takich kłótniach obrywa się również i nieletnim. Nie bądźcie obojętni na ich krzywdę. Dzieci bowiem widzą i rozumieją znacznie więcej aniżeli myślą o nich rodzice i to właśnie one często są tymi, które jako pierwsze mówią otwarcie: „Mamo rozwiedź się”. To nieprawda, że samodzielnie sobie nie poradzicie. W przypadku ubiegania się o rozwód z orzeczeniem o winie macie bowiem prawo starać się nie tylko o alimenty na dziecko ale także alimenty na żonę.

Jeżeli mają Państwo nadal wątpliwości, że rozwód rodziców jest dla nich formą przemocy aniżeli trwanie w toksycznym związku, przyjrzyjmy się sytuacji awarii samolotu. Jak podaje instrukcja w pierwszej kolejności maskę zakładamy sobie, a następnie dziecku, dlaczego, bo dziecko samo sobie nie poradzi. Nie zarobi pieniędzy, nie utrzyma samodzielnie mieszkania. Nie ma ku temu wiedzy i umiejętności, których nauczyć mogą go dopiero rodzice. Oczywiście może zacząć kraść, ale chyba nie tędy droga?

Kiedy warto ratować rodzinę?

Gdy obie strony tego chcą i gdy strona, która stosowała wobec drugiej przemoc przyzna się do tego i rozpocznie terapię. Do czasu jej zakończenia dobrym rozwiązaniem wydaje się być separacja. Pamiętajmy, każdy z Nas wyniósł jakieś wzorce z domu rodzinnego, które niekoniecznie były dobre, ale rzutują na nasze postępowanie i tylko świadomość swoich ograniczeń może być przyczynkiem do zmian. Wprawdzie są to bardzo wyjątkowe sytuacje, ale jeżeli mamy „namacalne” dowody na to, że druga strona chce się zmienić, wówczas warto podjąć próbę ratowania rodziny. Rozwód ma być ostatecznością, a nie formą ucieczki od chwilowych problemów.

Rozwód to nie przemoc w stosunku do dzieci

Każdy adwokat od rozwodów i każdy psycholog powie, że po rozwodzie możemy być lepszymi rodzicami, aniżeli w trakcie trwania toksycznego małżeństwa. Dlaczego? Ponieważ wyzbędziemy się strachu i smutku, który towarzyszył takiej relacji.

Dzieci krzywdzą nieodpowiedzialni rodzice, niezależnie od tego, w jakiej formie związku się obecnie znajdują.

Jak minimalizować negatywne skutki rozwodu?

Jako adwokaci od rozwodów, wiemy jak ważne jest w tym wszystkim dobro dziecka. Gdy rozwód staje się koniecznością, istnieją sposoby na minimalizowanie jego negatywnego wpływu na małoletniego:

  1. Komunikacja. Ważne jest, aby rodzice otwarcie rozmawiali z dzieckiem o rozwodzie, dostosowując rozmowę do jego wieku i poziomu zrozumienia. Dziecko powinno wiedzieć, że rozwód nie jest jego winą.

  2. Współpraca. Rodzice powinni dążyć do współpracy w kwestiach wychowawczych i starać się utrzymać stabilne i spójne zasady w obu domach.

  3. Wsparcie emocjonalne. Dziecko powinno mieć dostęp do wsparcia emocjonalnego, zarówno od rodziców, jak i, jeśli to konieczne, od specjalistów, takich jak psychologowie czy terapeuci.

Adwokat rozwód Kraków

Na koniec chcemy tylko podkreślić, że dzieci potrzebują obojga rodziców, ale czasem najlepiej by byli oni osobno. Rozwód rodziców to wprawdzie duże przeżycie dla dziecka, lecz można go przeprowadzić bez szkody dla niego. Adwokat od rozwodów pomoże Państwu skutecznie i szybko go przeprowadzić.

pin

Siedziba główna:
ul. Ariańska 18/7
31-505 Kraków

sprawdź na mapie
sent

Dane kontaktowe:

Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl

Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl