3 września 2020

Rozwód bez szkody, czyli jak rozwód wpływa na dziecko?

adwokat od alimentów Kraków

Rozwód rodziców bywa dla dziecka przyczyną depresji, często ukrywanej przed najbliższymi i otoczeniem. Jest to doświadczenie, które wpływa na dzieci, ale to jak przez niego przejdą zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób przechodzą przez niego dorośli. Pomijając kwestie prawne związane z rozprawą rozwodową dzisiaj pokażemy, jak rozwód wpływa na dziecko i jak pomóc młodemu człowiekowi nie czuć się odosobnionym.  

Trochę statystyki

Szacuje się, że rozwód rodziców, w krajach zachodnich dotyczy blisko 30% dzieci, przed ukończeniem 16 roku życia. Dla większości z nich, nawet przez krótki czas, jest to negatywne doświadczenie, acz reakcje dzieci na nową sytuację są bardzo indywidualne i często zależą od dotychczasowych relacji z najbliższymi. Coraz większa powszechność tego zjawiska sprawia, że możemy pomóc najmłodszym doświadczającym takiej sytuacji nie czuć się odosobnionym?

Rozwód rodziców to gorszy start w dorosłość?

Rozwód rodziców nie musi nieść negatywnych konsekwencji dla rozwoju psychicznego dziecka, a tym samym nie musi być czynnikiem determinującym powstawanie zaburzeń w życiu dorosłym. Sytuacja rozwodowa sama w sobie nie jest toksyczna, o ile dorośli nie czynią jej toksyczną i nie próbują np. manipulować najmłodszym.

Rozwód rodziców a dziecko

Najmłodsze dzieci i te do 3 roku życia są silnie związane z matką i to właśnie samopoczucie matki oddziałuje na niego najbardziej. Jej zachowanie, reakcje emocjonalne, postawa wobec otoczenia i samego dziecka, są dla niego wyznacznikiem samopoczucia. Jeżeli wówczas dojdzie do rozwodu rodziców ważne, by zapewnić maluchowi przewidywalność zdarzeń. Drugi z rodziców powinien regularnie odwiedzać dziecko. W przypadku dzieci 3-5 lat rozwód podważa przekonanie o świecie jako miejscu bezpiecznym. Pojawia się lęk, że skoro jedno z rodziców odeszło, to i drugie z czasem odejdzie. Ważna jest w tym okresie bliskość fizyczna i emocjonalna.

Dzieciom w wieku wczesnoszkolnym (6-9 lat) rozwód burzy relacje na płaszczyźnie dziecko – rodzic – otoczenie, dlatego ważna staje się dla niego grupa rówieśnicza. Pojawiający się lęk wynika z faktu, że młody uczeń boi się, że po powrocie ze szkoły do domu nikogo w nim nie zastanie. Nawet kilkuminutowe spóźnienie jednego z rodziców wywołuje w nim strach, dlatego stały kontakt z obojgiem rodziców ma dla niego duże znaczenie. Dzieci 9-12 letnie są już bardziej świadome siebie i otaczającego je świata, dlatego głównym uczuciem towarzyszącym im w sytuacji rozpadu rodziny jest gniew, wymówki, manipulacja … 

Rozwód czy separacja?

Separacja małżeńska to rozwiązanie przejściowe, które jeszcze może „uratować” związek rodziców i zapobiec rozstaniu. Należy jednak pamiętać, że sąd nie udzieli rozwodu ani separacji małżonkom, jeżeli wskutek niej miałoby ucierpieć małoletnie dziecko.  

Niezależnie od tego, czy chcemy uzyskać rozwód czy też separację warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawników, którzy nie tylko przygotują stosowne pisma, ale także pomogą przejść przez cały proces sądowy bez szkody dla dziecka.

adwokat rozwód alimenty

Siedziba główna:
ul. Ariańska 18/7
31-505 Kraków

sprawdź na mapie

Dane kontaktowe:

Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl

Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl