5 marca 2021

Rozwód a opieka nad psem

rozwód a opieka nad psem adwokat kraków

Rozwód najczęściej kojarzy nam się z zakończeniem związku, podziałem majątku i opieką nad dziećmi, w tym obowiązkiem alimentacyjnym. Nasza praktyka adwokacka pokazuje jednak, że nie tylko z takimi problemami przychodzicie do nas po pomoc, w skład „majątku wspólnego” wchodzi także pies. Co więcej, często jest on traktowany na równi z nami – niczym dziecko. Są oczywiście sytuacje, gdy po rozwodzie małżonkowie chcą pozbyć się „problemu” i żaden z nich nie chce podjąć się opieki nad psem. Częściej jednak bywa tak, że zaczyna się „wojna” o zwierzaka.

Pies a rozwód

Rozwód także dla zwierzęcia jest przyczyną tragedii. Od tak z dnia na dzień zostaje on z jednym opiekunem – tracąc przy tym poczucie bezpieczeństwa. Pies nie lubi zmian, niemniej jednak jak już do nich dojdzie łatwiej zaakceptuje on zmianę miejsca aniżeli zmianę opiekunów. Utrata osoby, z którą jest on najbardziej związany jest dla zwierzaka traumatyczny. Gdyby psy potrafiły mówić, z pewnością powiedziałyby do kogo czuje największy sentyment. Nie zmienia to jednak faktu, że tak jak niepełnoletnie dziecko, chce mieć wszystkich najbliższych blisko siebie.

Podział opieki nad psem a kwestie prawne

Mimo, że pies często jest uznawany za prawowitego członka rodziny, który jest zdolny do uczyć, w świetle polskiego prawa jest traktowany jak „rzecz” i podlega dziedziczeniu. Zgodnie z art. 1. Ustawy o ochronie zwierząt, w sprawach nieuregulowanych w tej ustawie, do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy. Najprościej ustalić opiekę nad psem w sytuacji, gdy jego właściciel jest ściśle zdefiniowany. Ma to miejsce gdy jeden z małżonków:

  • nabył psa jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego,
  • otrzymał go „dla siebie” w prezencie,
  • ma na jego „zakup” stosowne dokumenty,
  • nabył go w sytuacji rozdzielności majątkowej.

Sytuacja nieco komplikuje się w momencie, gdy małżonkowie nabyli psa w czasie trwania małżeństwa. Polskie prawo nie reguluje szczegółowo, jak rozstrzygnąć opiekę nad psem po rozpadzie związku. Najczęściej, jeżeli już dojdzie do rozprawy, sąd bierze pod uwagę następujące czynniki:

  • dobro małoletniego dziecka,
  • warunki mieszkaniowe,
  • uzyskiwane dochody.

Właściciele psów coraz częściej dochodzą swoich praw przed sądem, co sprawia, że tematy tego typu są coraz częściej rozstrzygane na wokandzie. To sędzia decyduje komu przyznać wyłączne prawo do opieki i to od jego wrażliwości zależy, w jaki sposób postrzega psa.

Opieka nad psem w krajach zachodniej Europy

W krajach zachodniej Europy coraz głośniejsze są sprawy rozwodowe z podziałem majątku, w którego skład wchodzi pies. Co więcej, biorą w nich udział również mniej zamożne rodziny, dla których zwierzak jest pełnoprawnym członkiem rodziny. W Wielkiej Brytanii przeprowadzono w tej kwestii badania. Ankieta przeprowadzona przez Cooperative Pet Insurance wykazała, że w przypadku rozwodów właścicieli psów, aż 56% z nich znalazło swój finał w sądzie.

Adwokat ds. rozwodowych pomoże ustalić opiekę nad psem

W przypadku spornych kwestii dotyczących podziału opieki nad psem po rozwodzie adwokat ds. rozwodowych i majątkowych pomoże uzyskać korzystne dla nas rozwiązanie sprawy. Zależy nam na tym, by dobro psa w tym wypadku było na pierwszym miejscu, podobnie jak dobro dzieci. Jeżeli więc nasze zaangażowanie w opiekę nad zwierzakiem oraz jego przywiązanie do nas jest większe zapraszamy do kontaktu. Nie ma spraw beznadziejnych, nawet jeżeli formalnie drugi ze współmałżonków jest prawnym właścicielem psa. Zobaczcie, co jesteśmy w stanie Państwu zaoferować.

rozwód a opieka nad psem adwokat

Siedziba główna:
ul. Ariańska 18/7
31-505 Kraków

sprawdź na mapie

Dane kontaktowe:

Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl

Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl