2 października 2021

Pierwsza wizyta u adwokata i jak się do niej przygotować

adwokat Kraków

Pisaliśmy wcześniej o tym, jak przygotować się na rozprawę rozwodową, tym razem chcemy Wam podpowiedzieć jak przygotować się do pierwszej rozmowy z adwokatem i na co zwrócić uwagę wybierając swojego przedstawiciela?

Niezależnie od tego, czy szukamy w Google „adwokat rozwód Kraków”, „dobry prawnik od ….”, czy też „adwokat służebność” musimy podjąć decyzję o tym, kogo wybrać? Nawet jeżeli zdecydujemy się na jeden z pierwszych rekordów, który nam się wyświetlił pierwsza wizyta w kancelarii adwokackiej jest najważniejsza. Od niej bowiem najczęściej zależy to, czy zlecimy naszą sprawę tej czy innej osobie, by nas reprezentowała.

Ile trwa pierwsza wizyta u adwokata?

Pierwsza wizyta w kancelarii adwokackiej trwa zazwyczaj około godziny. Niby dużo, ale taż mało. Jeżeli ma nas reprezentować adwokat od rozwodów zazwyczaj może zabraknąć nam czasu, by o wszystko zapytać lub o wszystkim opowiedzieć. Dobrą praktyką jest więc, spisanie sobie zawczasu pytań, które chcielibyśmy zadać na pierwszym spotkaniu.

Pamiętajmy na pierwsze spotkanie z adwokatem warto umówić się z wyprzedzeniem. Pozwoli nam to nie tylko dobrze przygotować się na wizytę, ale także uniknąć sytuacji, że prawnik nie będzie miał dla nas wystarczającej ilości czasu, lub będzie się śpieszył na spotkanie z innym klientem bądź do sądu.

Co warto ze sobą zabrać na pierwsze spotkanie z adwokatem?

Na pierwsze spotkanie z adwokatem warto skompletować wszelkie dokumenty związane ze sprawą, które pozwolą ustalić zakres podejmowanych działań, niezależnie od tego, czy jest to sprawa rozwodowa czy też sprawa karna.

W sprawach spornych istotne będą dowody, które będą przemawiać na naszą korzyść. Musimy je skompletować, a gdy w danym momencie ich nie posiadamy, pamiętajmy, aby dostarczyć je adwokatowi w najszybciej jak to tylko możliwe. Dla adwokata każdy, nawet najmniejszy dowód może mieć kolosalne znaczenie, ponieważ dzięki temu będzie on w stanie się odpowiednio przygotować do rozprawy.

Zastanów się, co chcesz uzyskać!

Przed spotkaniem z adwokatem koniecznie ustal swoje stanowisko, czyli cel jaki chcesz osiągnąć decydując się na pomoc prawnika. Ile czasu, energii i kosztów jesteś w stanie ponieść na jego realizację?

Ile kosztuje adwokat?

Koszt adwokata zależy od stopnia skomplikowania sprawy oraz czasu jej trwania. Warto na wstępie dopytać ile będzie kosztować sprawa?

Czy adwokata obowiązuje tajemnica zawodowa?

Wiele osób boi się powierzyć adwokatowi wszystkich swoich sekretów związanych ze sprawą z obawy przed wykorzystaniem ich w sądzie przeciwko nim. To duży błąd. Często wychodzą one bowiem podczas rozprawy, co może mieć niekorzystny wpływ na jej przebieg. Zaskoczony pytaniem adwokat, czy też strona nie będzie w stanie prawidłowo zareagować. Wcześniejsze zaś omówienie kwestii „drażliwych” pozwoli omówić reakcje i nawet jeżeli będziemy musieli odmówić udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie, zachowamy spokój.

Dziennik ustaw (Dz.U.2020.1651) wyraźnie wskazuje:

Art.  6.  [Tajemnica adwokacka]

1. Adwokat obowiązany jest zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z udzielaniem pomocy prawnej.

2. Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie może być ograniczony w czasie.

3. Adwokata nie można zwolnić od obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej co do faktów, o których dowiedział się udzielając pomocy prawnej lub prowadząc sprawę.

4. Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie dotyczy informacji:

1) udostępnianych na podstawie przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu,

2) przekazywanych na podstawie przepisów rozdziału 11a działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 i 1423)

Pamiętajmy, wybór odpowiedniego adwokata nie jest prosty, dlatego bądźmy szczerzy i nie bójmy się pytać, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości. Właściwe zaś przygotowanie się do pierwszego spotkania z prawnikiem pozwoli nam w przyszłości uniknąć nieporozumień, nieścisłości i stresu.

Siedziba główna:
ul. Ariańska 18/7
31-505 Kraków

sprawdź na mapie

Dane kontaktowe:

Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl

Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl