18 marca 2024

Niebieski pokój, czyli jak wygląda rozmowa sędziego z dzieckiem?

niebieski-pokój-przesłuchanie-dziecka

W dzisiejszym świecie, w którym coraz więcej dzieci znajduje się w trudnych sytuacjach życiowych, istnieje potrzeba zapewnienia im odpowiedniego wsparcia emocjonalnego i prawnego. Kiedy młodzi ludzie stają przed wymiarem sprawiedliwości, szczególnie ważne jest, aby proces ten był dla nich zrozumiały i pozbawiony stresu. Ich komfort i bezpieczeństwo jest szczególnie istotny W ramach tego dążenia do ochrony najmłodszych, istnieje – Przyjazny Pokój Przesłuchań, nazywany również Niebieskim Pokojem. To specjalnie przygotowane miejsce, które ma na celu zminimalizowanie stresu i lęku u nieletnich, które z jakiś przyczyn zeznają w sądzie. Zobaczcie, jak wygląda rozmowa sędziego z dzieckiem i jak wyposażony jest „Niebieski pokój”.

Uregulowania prawne dotyczące Niebieskiego Pokoju

Wielki, majestatyczny budynek Sądu – to miejsce, które dla dorosłych często kojarzy się z formalnościami, procedurami i momentami niepewności. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jakie wrażenia może przeżywać dziecko w takiej sytuacji?

Niebieski Pokój Przesłuchań i jego powstanie zostało uregulowane przez rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 2013 roku. Określa ono warunki oraz sposób przeprowadzania przesłuchań dzieci. Najważniejszym celem tego miejsca jest zapewnienie dzieciom atmosfery przyjaznej oraz zminimalizowanie napięcia i stresu, które mogą towarzyszyć tego typu sytuacjom.

Jak wygląda Niebieski Pokój Przesłuchań?

Już na pierwszy rzut oka widać, że Niebieski Pokój Przesłuchań jest stworzony z myślą o dzieciach. Jasne, stonowane barwy, miękkie poduszki, maskotki do przytulania – wszystko to ma na celu stworzenie atmosfery komfortu i bezpieczeństwa. Dodatkowo, przesłuchanie prowadzone jest w sposób jak najmniej formalny – bez strojów urzędowych, w spokojnej atmosferze. Technicznie pokój jest wyposażony w mikrofon, kamerę oraz lustro weneckie, za którym siedzi protokolant lub psycholog, jeśli Sędzia uzna, że obecność specjalisty pomoże w zrozumieniu stanu emocjonalnego dziecka. To miejsce, gdzie najważniejsze są właśnie dziecięce emocje i potrzeby.

Całe przesłuchanie jest rejestrowane, a nagranie stanowi ważny materiał dowodowy w sprawie. Ale oprócz tego, istotną kwestią jest to, że Przyjazny Pokój Przesłuchań zapewnia dzieciom ochronę przed bezpośrednim kontaktem z oprawcą w trakcie czynności procesowych. To istotne dla wartości zeznań oraz dla zapobiegania jego dalszym traumom.

Jak wygląda rozmowa sędziego z dzieckiem? Przesłuchanie dziecka

Sąd przeprowadza wywiad z dzieckiem w sposób, w którym stara się być jak najbardziej naturalny. Nie ma togi, nie ma łańcucha – Sędzia jest po prostu osobą, która chce zrozumieć, co dzieje się w życiu małego człowieka. Pytania nie są zadawane wprost. Wątki trudne dla dziecka są delikatnie poruszane, przeważnie poprzez luźne rozmowy na różne tematy, jak ulubione gry czy przyjaciele.

Same przesłuchania mają formę rozmowy z sędzią, przy udziale obecnego psychologa. Ta obecność jest nie tylko pomocna, ale wręcz niezbędna, aby obniżyć poziom strachu u dziecka i zachęcić je do otwartego mówienia. W końcu, celem jest uzyskanie wiarygodnych informacji, które będą stanowiły materiał dowodowy.

Warto podkreślić, że celem rozmowy sędziego z dzieckiem nie jest wywieranie na nim presji czy manipulacja. Wręcz przeciwnie, chodzi o to, aby pomóc dziecku zrozumieć sytuację i poczuć się zaakceptowanym oraz wsparciem. Umiejętne przeprowadzenie takiej rozmowy pozwala często uzyskać wiedzę na temat faktycznych zdarzeń, nawet mimo wcześniejszego „przygotowania dziecka do rozmowy przez rodzica”.

Niezwykle istotne jest także zrozumienie przez rodziców, że „Niebieski pokój” to dla dziecka ogromna dawka stresu. Dla malucha może to być przytłaczające doświadczenie, zmagające się z obcymi ludźmi i trudnymi pytaniami na tematy, które mogą być dla niego bolesne.

Warto zaznaczyć, że Niebieski Pokój Przesłuchań może być wykorzystywany nie tylko do przesłuchań dzieci, ale również dorosłych, oraz do różnych celów psychologicznych czy pedagogicznych. To wszechstronne rozwiązanie, które ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu najmłodszym uczestnikom procesu sądowego. Jeżeli mają Państwo pytania odnośnie przesłuchania dziecka w sądzie, zapraszamy do kontaktu.

Siedziba główna:
ul. Ariańska 18/7
31-505 Kraków

sprawdź na mapie

Dane kontaktowe:

Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl

Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl