Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl
Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl
Mieszkając w budynku wielokondygnacyjnym należy się liczyć z możliwością wystąpienia różnego rodzaju szkód, także za sprawą sąsiadów. Najpowszechniej występującymi są szkody zalaniowe, których usunięcie z reguły generuje znaczne środki finansowe. Aby można było mówić o możliwości uzyskania odszkodowania za zalane mieszkanie w pierwszej kolejności koniecznym jest ustalenie od kogo możemy domagać się zapłaty odszkodowania. Najprostszą drogą jest oczywiście ubezpieczenie mieszkania we własnym zakresie, ułatwia to z pewnością możność uzyskania odszkodowania ponieważ nie ma konieczności poszukiwania osób winnych – odpowiadających za zalanie.
Odpowiedź na pytanie od kogo możemy uzyskać odszkodowanie nie jest wbrew pozorom kwestią oczywistą. Jeśli nie posiadamy własnej polisy bądź też z różnych względów nie chcemy z niej skorzystać, musimy w pierwszej kolejności ustalić co było przyczyną zalania i kto za taki stan rzeczy odpowiada. Jeśli bowiem awaria powodująca zalanie nastąpiła w części wspólnej budynku wówczas odpowiedzialność ponosi co do zasady wspólnota bądź spółdzielnia w zależności kto odpowiada za części wspólne.
Przepisy kodeksu cywilnego wskazują, iż „za szkodę wyrządzoną wyrzuceniem, wylaniem lub spadnięciem jakiegokolwiek przedmiotu z pomieszczenia jest odpowiedzialny ten, kto pomieszczenie zajmuje, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą zajmujący pomieszczenie nie ponosi odpowiedzialności i której działaniu nie mógł zapobiec” ( art. 433 kodeksu cywilnego). Jednakże, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego przepis art. 433 nie ma zastosowania do odpowiedzialności za szkodę polegającą na zalaniu lokalu położonego niżej z lokalu znajdującego się na wyższej kondygnacji (uchwała SN (7) z 19.02.2013 r., III CZP 63/12, OSNC 2013/7–8, poz. 81). Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 19 lutego 2013 r. uznał, że odpowiedzialność za zalanie mieszkania położonego niżej kształtuje się na zasadzie winy, a to oznacza, że aby ubiegać się o odszkodowanie za zniszczenia, poszkodowany powinien wykazać winę sprawcy, czyli właściciela lokalu położonego na wyższej kondygnacji lub jego mieszkańców.
Skoro zatem mamy do czynienia z odpowiedzialnością na zasadzie winy a nie ryzyka, aby móc dochodzić odszkodowania należy wykazać winę osoby zajmującej lokal z którego doszło do zalania. O zawinieniu możemy też mówić w przypadku rażącego niedbalstwa, czego skutkiem jest zalanie.
W sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie wykazać winy naszego sąsiada, w wyniku której doszło do zalania nie będzie możliwości uzyskania odszkodowania za zalanie mieszkania. Należy wskazać, iż w takim wypadku odszkodowanie za zalanie można uzyskać przypadku posiadania własnego ubezpieczenia.
To gdzie będziemy występować z roszczeniem odszkodowawczym za zalanie mieszkania zależy od ustalania kto ponosi odpowiedzialność za szkodę jaka powstała w wyniku zalania. Jeśli sąsiad, z którego mieszkania doszło do zalania będzie poczuwał się do winy, jest ubezpieczony wówczas należy zgłosić się do jego ubezpieczalni. Jeśli mamy pewność, iż zalanie nastąpiło w wyniku zawinionego działania sąsiada, a on z kolei nie przyznaje się do winy wówczas pozostaje nam droga sądowa. Droga sądowa czeka nas także w sytuacji gdy, co prawda, sąsiad posiadał polisę, ale wykupiona suma gwarancyjna nie pokrywa w pełni szkód związanych z zalaniem naszego mieszkania.
W przypadku jeśli za zalanie naszego mieszkania odpowiada sąsiad, który nie posiada polisy ubezpieczeniowej, wówczas mamy co do zasady dwie możliwości uzyskania należnego odszkodowania. W pierwszej kolejności należy wystąpić do sąsiada ażeby zapłacił za szkodę dobrowolnie. Jeśli jednak sąsiad odmówi takiemu roszczeniu, wówczas pozostaje nam wystąpienie do sądu z pozwem o odszkodowanie.
Aby uzyskać odszkodowanie za zalanie mieszkania od sąsiada który zawinił takiemu stanowi rzeczy w pierwszej kolejności należy dokonać wyceny szkód związanych ze szkodą zadaniową. Warto w takiej sytuacji skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która dokładnie oceni i wyliczy jakie są szkody. Jeśli zaś właściciel zalanego mieszkania chce przeprowadzić remont i usunąć wszelkie skutki zalania warto zachować wszystkie fakty z tym związane oraz zrobić dokładną dokumentację formo graficzną.
Jeśli sąsiad ma wykupioną polisę ubezpieczeniową, która swoim zakresem obejmuje także pokrycie skutków zalania sąsiadów możemy wystąpić bezpośrednio do ubezpieczalni sąsiada.
W przypadku gdy otrzymane odszkodowanie za szkodę wywołaną zalaniem jest zbyt niskie i nie pokrywa kosztów związanych z naprawą jest możliwość odwołania się. Po wyczerpaniu drogi polubownej przed ubezpieczalnią można wystąpić do sądu z pozwem o zapłatę.
Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl
Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl