24 lutego 2021

Jak wygląda rozwód w czasach pandemii koronawirusa?

adwokat rozwód Kraków a pandemia

Przyszło nam obecnie żyć w niepewnych czasach, gdzie kontakt z drugim człowiekiem ograniczony jest do niezbędnego minimum. Nie możemy organizować imprez rodzinnych. Ograniczono liczbę osób mogących przebywać w sklepie. Musimy nosić maseczki i dbać o higienę osobistą, a w szczególności często myć ręce. Narzucono nam ograniczenia, których powinniśmy przestrzegać, jeżeli nie chcemy się zarazić i narazić na niebezpieczeństwo siebie i swoich najbliższych. Wiele osób rozpoczęło pracę zdalną, a przymusowa kwarantanna uwidoczniła liczne problemy w związkach, o których dotychczas się nie mówiło, a to z kolei sprawiło, że wiele par zdecydowało się na rozwód? Jak jednak wygląda rozwód w czasie pandemii i czy warto obecnie skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata?

Jak długo trwa rozwód w czasie pandemii?

Nie chcemy się w tym miejscu rozpisywać o przyczynach rozwodu, ponieważ one mogą się różnić w zależności od danej rodziny, dlatego od razu przechodzimy do kwestii najistotniejszych.

Jeżeli liczymy na szybki rozwód bez orzekania o winie, nie powinniśmy się spodziewać szybkiego rozstrzygnięcia sprawy. Jeżeli z kolei jest ona bardziej skomplikowana, a w grę wchodzi również podział majątku i opieki nad małoletnimi dziećmi wówczas może się ona jeszcze bardziej wydłużyć. Można by powiedzieć, a co w takiej sytuacji mają zrobić np. kobiety, które doświadczają przemocy ze strony współmałżonka, a ze względu na trudną sytuację materialną i pandemię nie mają się gdzie wyprowadzić? W takim przypadku zanim otrzymamy rozwód można się starać o przymusową eksmisję współmałżonka.

Od połowy marca 2020 roku świat niejako się zatrzymał. Sądy zdjęły z wokandy sprawy rozwodowe, jako te najmniej pilne. Sam budynek został zamknięty dla interesariuszy. Pandemia przyniosła zmianę na poziomie organizacyjnym, tym bardziej, że bardzo dużo osób przebywa także na zwolnieniu i kwarantannie, co z kolei sprawia, że kolejne sprawy są odwoływane. Nie można więc wskazać ostatecznej daty, w której to nastąpi rozwód, ponieważ wiele różnych czynników może mieć na nią wpływ.

Rozwód w trybie pilnym

Rozród w tzw. trybie pilnym nie ma obecnie miejsca. Jeżeli wiec decydujemy się na rozstanie należy niejako uzbroić się w cierpliwość. Jedynie sprawy o alimenty oraz kontakty z dziećmi rozpatrywane są na bieżąco, często na posiedzeniach niejawnych. Nie można jednak z góry założyć, że zostaną one rozpatrzone, ponieważ tutaj również mogą pojawiać się problemy kwestii organizacyjnej.

Ile kosztuje rozwód w czasach pandemii?

Pomijając koszty emocjonalne dla stron, rozwód jest przedsięwzięciem stosunkowo drogim. Im mniej spornych kwestii – tym lepiej i… taniej.

Adwokat ds. rozwodów w dobie pandemii

Pandemia odbiła swoje piętno również na pracy adwokatów, którzy to zmuszeni byli również dostosować się do narzuconego reżimu sanitarnego, a tym samym musieli niejako ograniczyć liczbę przyjętych spraw. Zmieniła się również forma kontaktu, która często ma charakter online. Nie zmieniła się jednak ich skuteczność. Mimo aktualnie panujących warunków nic nie stoi na przeszkodzie, by adwokat ds. rozwodów zajął się naszą sprawą. Co więcej, znajomość przepisów prawa, umiejętność pisania pozwów i odwołań sprawia, że będzie on skuteczniejszy, aniżeli gdybyśmy chcieli sami poprowadzić sprawę. Wystarczy źle sporządzone pismo, które zostanie odrzucone, by samym rozwód potrwał znacznie dłużej.

Chcielibyśmy Państwu podać dokładne dane, ile trwa i kosztuje rozwód w czasach pandemii, lecz jest to obecnie niemożliwe do określenia. Dbając o bezpieczeństwo swoje i innych przestrzegajmy zaleceń dotyczących zakrywania ust i nosa, a także częstego mycia rąk i ich dezynfekcji, a swoją sprawę o rozwód powierzmy doświadczonemu adwokatowi.

Siedziba główna:
ul. Ariańska 18/7
31-505 Kraków

sprawdź na mapie

Dane kontaktowe:

Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl

Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl