15 maja 2023

Czy porada prawna jest bezpłatna?

porada-prawna

Darmowe porady prawne, czyli dlaczego za poradę prawną należy zapłacić?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez Klientów. Szukając w sieci adwokata, często wpisują Państwo zapytanie „darmowe porady prawne”. Prawda jest taka, że w wynikach wyszukiwania pojawiają się różne strony internetowe. Niestety w zdecydowanej większości przypadków nie znajdziecie Państwo na nich tego, czego szukacie. Bezpłatne porady prawne to często wyłącznie chwyt marketingowy, który ma zachęcić do odwiedzenia danej strony internetowej. Dzieje się tak dlatego, że porada prawna tylko w wyjątkowych sytuacjach może być bezpłatna. Aby pomóc Państwu rozwiać wszelkie wątpliwości, zapraszamy do lektury, które odnoszą się do wszystkich pytań, które nam zadajecie.

Prosimy poświęcić chwilę temu artykułowi, ponieważ wiemy, ze pomogą Państwu w podjęciu ważnej decyzji.

Dlaczego porada prawna nie jest bezpłatna?

Z pewnością spotkali się Państwo z tym, że po wpisaniu w wyszukiwarce hasła „darmowe porady prawne”, wyskoczyło wam wiele różnych stron internetowych. Wybierając pierwszą od góry i dzwoniąc pod podany tam numer, dowiadywaliście się, że koszt takiej porady wynosi xxx zł. Czy nie poczuliście się Państwo rozczarowani, tym bardziej, gdy po kolejnych telefonach, tym razem do innych firm, okazywało się, że porady prawne wcale nie są darmowe, albo też jest jakiś haczyk. Takim właśnie haczykiem mógłby być fakt, że porada owszem będzie darmowa, pod warunkiem, że zlecicie adwokatowi prowadzenie swojej sprawy, a to już są znacznie wyższe koszty, aniżeli jednorazowa pomoc.

Prawda jest taka, że nie zawsze nasza pomoc, jako adwokatów, na dalszych etapach postępowania, będzie dla Państwa najlepszym wyborem. Może się okazać, że wystarczy jednorazowa porada prawna.

Moglibyście Państwo powiedzieć, ale jak to nie ma darmowych porad prawnych, przecież w MOPS-ie pomoc adwokata jest bezpłatna. Nie do końca tak jest. To, że bezpośrednio Państwo za nią nie płacą, nie oznacza wcale, że prawnik nie dostaje wynagrodzenia za swoją pracę. Pamiętajmy jednak, że w związku ze specyfiką działalności, nie zawsze będzie on w stanie poświęcić Państwu odpowiedniej ilości czasu, niezbędnego do szczegółowego wyjaśnienia sprawy. Dodatkowo z jego usług mogą skorzystać osoby będące w trudnej sytuacji materialnej. Pamiętajmy też, że zakres „bezpłatnej” porady prawnej też jest ograniczony. Zgodnie z wypracowanymi przez środowisko prawnicze międzynarodowymi standardami kompleksowa pomoc prawna jest świadczona pro bono wyłącznie w ograniczonych przypadkach.

Specjalistyczna wiedza

Porady prawne zazwyczaj nie są darmowe, ponieważ wymagają posiadania specjalistycznej wiedzy i doświadczenia w danej dziedzinie prawa. Dodatkowo musi być ona nieustannie uzupełniana, w związku ze zmieniającymi się przepisami. To wymaga czasu oraz kosztów.

Konkretne problemy

Korzystając z pomocy adwokata zazwyczaj chcemy, by rozwiązał on nasze konkretne problemy lub spory prawne. Porady tego typu wymagają czasu i wysiłku, a także mogą wymagać przeprowadzenia dodatkowej analizy dokumentów i faktów związanych z daną sprawą.

Przełożenie języka prawnego na język przystępny dla każdego

Język prawniczy może być trudny do zrozumienia dla osób, które nie mają specjalistycznej wiedzy z zakresu prawa. Dlatego ważne jest, aby prawnicy potrafili przetłumaczyć terminologię prawną na język przystępny dla każdego. To również wymaga od adwokata czasu oraz odpowiedniego dopasowania do klienta.

Przyjdź na poradę przygotowany

Jeżeli zapytają nas Państwo o to, kiedy możemy umówić się na poradę prawną, zawsze uda nam się znaleźć dogodny termin. Podczas ustalania daty spotkania z pewnością usłyszycie od nas: Oczywiście pomożemy rozwiązać Państwa problem. Jeżeli jednak mają Państwo wydać pieniądze na poradę prawną, to zakładamy, że nie chcieliby Państwo popełnić żadnych błędów, by Państwa sprawa została rozwiązana po Państwa myśli. Dlatego, żeby mieć pewność, że nie popełnią Państwo żadnych błędów, pomożemy zdobyć Państwu więcej informacji na dany temat. Prosimy więc, by przed spotkaniem dokładnie zastanowili się Państwo: Co chcielibyście osiągnąć? Jaki rodzaj porady nas interesuje?. Jeżeli zaś sprawa jest bardziej skomplikowana, warto również przesłać nam skany wszelkich dokumenty, które będą potrzebne w sprawie. Pozwoli nam to oszczędzić mnóstwo czasu. Dlatego zawsze zachęcamy do tego, by klienci przychodzili na poradę prawną przygotowani. Muszą być pewni tego, co chcieliby osiągnąć i czego się dowiedzieć. Jeżeli tego nie są pewni, zachęcamy, by przełożyć termin pierwszego spotkania, ponieważ nic ono nie wniesie. Będą Państwo musieli zapłacić za poświęcony czas, a potem może się okazać, że będzie konieczność zasięgnięcia kolejnej opinii, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Porada prawna do niczego nie zobowiązuje

Wielu klientów obawia się zasięgać porady prawnej, myśląc, że będą zobowiązani do tego, by prawnik reprezentował ich w sprawie. Nic bardziej mylnego. Po zasięgnięciu porady prawnej może się okazać, że nasza oferta nie będzie dla Państwa odpowiednia, lub też poradzą sobie Państwo sami. Tego typu pomoc prawna do niczego nas nie zobowiązuje. Pozwala się jednak poznać i ocenić, czy „pasujemy do siebie”. Adwokat musi budzić zaufanie i mówić językiem dla Państwa zrozumiałym. Jeżeli czują Państwo, że dany prawnik nie jest dla Was odpowiedni, porada prawna do niczego nie zobowiązuje.

Ile kosztuje porada prawna?

Czyli to pytanie, które interesuje Państwa najczęściej. Koszt porady prawnej jest jednorazowy i wynosi od 300 do 500 zł., w zależności od stopnia skomplikowania sprawy.

Siedziba główna:
ul. Ariańska 18/7
31-505 Kraków

sprawdź na mapie

Dane kontaktowe:

Adw. Marcin Czekaj
tel: +48 608 474 523
e-mail: m.czekaj@cswadwokaci.pl

Adw. Paulina Wilk
tel: +48 505 966 861
e-mail: p.wilk@cswadwokaci.pl