Fachowa pomoc prawna dla każdego w słusznej sprawie

divider
Jesteś tutaj: Kancelaria » adwokat Kraków » adwokat prawo rzeczowe » zasiedzenie udziału w nieruchomości

Zasiedzenie udziału w nieruchomości

separator

Zasiedzenie nieruchomości co do zasady jest możliwe. Nie każdy jednak wie, że zgodnie z Kodeksem Cywilnym możemy także nabyć udziały we współwłasności. Odbywa się to na takich samych zasadach, co zasiedzenie prawa własności. Niestety nie zawsze zasiedzenie udziału w nieruchomości jest tak proste do udowodnienia.

Kiedy zasiedzenie udziału w nieruchomości jest możliwe?

Współwłasność nieruchomości jest stosunkiem pochodnym od własności, co sprawia, że stosuje się w takiej sytuacji wszystkie przepisy dotyczące prawa własności. Zasiedzenie udziału w nieruchomości jest więc niczym innym jak nabycie części własności do np.:

  • nieruchomości gruntowej,
  • wydzielonej fizycznie części nieruchomości gruntowej,
  • udziału w prawie własności (tzw. idealna część nieruchomości).

Sprawy o zasiedzenie udziału w nieruchomości mogą ciągnąć się latani. Nierzadko bowiem właściciel i potencjalny współwłaściciel są ze sobą skonfliktowani. Dodatkowo współwłaściciel chcąc zasiedlić tzw. idealną część nieruchomości musi udowodnić, że zmienił zakres swojego samoistnego posiadania i uzewnętrznił tę zmianę wobec współwłaściciela.

Aby móc starać się o zasiedzenie udziału w nieruchomości musi minąć określony w Kodeksie Cywilnym termin.

Terminy zasiedzenia:

  • zasiedzenie w dobrej wierze – 20 lat,
  • zasiedzenie w złej wierze – 30 lat.

Adwokat zasiedzenie udziału nieruchomości

Nierzadko, aby móc starać się o zasiedzenie udziału nieruchomości trzeba skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, który pomoże także uregulować jej stan prawny. Takie postępowanie często jest długotrwałe, monotonne i trudne, bowiem problemem przed jakim stajemy jest konieczność wskazania nieprzerwanego użytkowania nieruchomości lub też pozostawania posiadacza w dobrej wierze. Nasi adwokaci prowadzą sprawy o zasiedzenie zarówno w Krakowie jak i okolicach. Wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu tego typu spraw pozwala nam pomagać Państwu na każdym etapie postępowania o zasiedzenie udziału w nieruchomości.


separator